arena­ka­lender

  • Inga tävlingar

Lång­loppska­lender

Vete­ran­ka­lender

Från Skånes FIF posted by

Fler än 320 starter från Skåne på Best Western Games i Växjö

Det blir en häftig inom­hus­tävling kom­mande helg i Växjö där Best Western Games genomförs för fjärde gången och nu med deltagarrekord. Just nu är det 1 061 täv­lande anmälda som gör fler än 2 600 starter. Skåne har ett starkt gäng på plats som svarar för över 320 starter till­sammans. Här finns många medaljchanser även om mot­ståndet blir tufft och täv­lingarna spän­nande.

M 60 m

Eff Phu­pantong, Åhus FIK, Alex­ander Bengtsson, Åhus FIK, Marcus Tornée, IFK Helsingborg, Jonatan Åsman, Öresund FK, Mohammad Gholami, IFK Helsingborg, Lukas Lilja, Klippans FK, Austin Hamilton, MAI, Anton Levin, MAI, Sebastian Huyhn, Häss­leholm, Dennis Karanda, MAI

M 200 m

Filip la Fleur, Ystad IF Fri­idrott, Marcus Tornée, IFK Helsingborg, Omar Chaaban, IFK Helsingborg, Mohammad Gholami, IFK Helsingborg, Eric Mår­tensson, IFK Trel­leborg, James Gau­diello, MAI, Viktor Bon­desson, MAI, Emmanuel Dawlson, MAI, Magnus Herstedt, MAI, Anton Levin, MAI, Raymond Solomon Mpanga, MAI, Dennis Karanda, MAI

M 400 m

Filip la Fleur, Ystad IF Fri­idrott, Viktor Nylander, MAI, Viktor Bon­desson, MAI, Emmanuel Dawlson, MAI

M 800 m

Dennis Forsgren, MAI, Emil Tostrup, MAI, Håkan Carlberg, MAI, Sebastian Persson, Öresund FK

M 1500 m

Salman Said, MAI, Adelegn Zewdu, MAI

M 60 m häck

Charles Mitala, MAI, Anton Levin, MAI

M Höjd

Hannes Gär­denfors, MAI

M Stav

Magnus Herstedt, MAI

M Längd

Jonatan Åsman, Öresund FK, Lukas Lilja, Klippans FK, Thobias Nilsson Montler, MAI

M Tresteg

Marcus Nyberg, MAI

P19 60 m häck

James Gau­diello, MAI, Viktor Bon­desson, MAI

P19 Kula

Wictor Petersson, MAI

P17 60 m

Marcus Andersson, Öresunds FK, Axel Sjöberg, Öresunds FK, Omar Chaaban, IFK Helsingborg, Felix Eriksson, Klippans FK, Hampus Lilja, Klippans FK, Hampus Nordstedt Kjell, Klippans FK, Simon Wennolf, IFK Lund, Raymond Solomon Mpanga, MAI

P17 400 m

Axel Sjöberg, Öresunds FK, Daniel Sjölin, Höörs IS, Henrik Möbius, MAI

P17 1500 m

Tobias Lorentzon, IFK Helsingborg, Henrik Möbius, MAI

P17 60 m häck

Joel Bengtsson, IFK Helsingborg

P17 Höjd

Albin Wåg­säter, MAI, Samuel Fransson, MAI

P17 Längd

Marcus Andersson, Öresunds FK, Hampus Lilja, Klippans FK

P17 Kula

Hampus Nordstedt Kjell, Klippans FK

P15 60 meter

Bimo Soe­narso, Ystad IF Fri­idrott, Henrik Palmblad, Åhus FIK, Erik Bengtsson, MAI

P15 200 m

Bimo Soe­narso, Ystad IF Fri­idrott, Erik Bengtsson, MAI

P15 1000 m

Alliot Anderstedt, Höörs IS, Martin Gustafsson, IFK Lund

P15 Längd

Bimo Soe­narso, Ystad IF Fri­idrott, Erik Bengtsson, MAI

P15 Kula

Andreas Hen­riksson, IFK Lund, Henrik Palmblad, Åhus FIK, Erik Bengtsson, MAI

P14 60 m

Truls Månsson, Åhus FIK, Erik Lindberg, Åhus FIK, Morgan Åkerblom, FK Athlet, Isac Engman, IFK Trel­leborg, Anton Nordstedt Kjell, Klippans FIK, Ludvig Nylander, MAI

P14 200 m

Erik Lindberg, Åhus FIK, Morgan Åkerblom, FK Athlet, Isac Engman, IFK Trel­leborg, Ludvig Nylander, MAI

P14 1000 m

Truls Månsson, Åhus FIK, Morgan Åkerblom, FK Athlet, Arvid Einarsson, Häss­le­holms AIS

P14 Höjd

Erik Lindberg, Åhus FIK

P14 Längd

Erik Lindberg, Åhus FIK, Morgan Åkerblom, FK Athlet, Erik Ljungberg Ber­gelin, Ludvig Nylander, MAI

P14 Kula

Andreas Hen­riksson, IFK Lund, Truls Månsson, Åhus FIK, Erik Lindberg, Åhus FIK, Isac Engman, IFK Trel­leborg

P13 60 m

Mattias Andersson, Öresunds FK, Samuel Ekelund, Eslövs AI, Elias Wennolf, IFK Lund

P13 200 m

Mattias Andersson, Öresunds FK, Albin Öberg, Eslövs AI

P13 800 m

Albin Öberg, Eslövs AI

P13 Längd

Mattias Andersson, Öresunds FK, Samuel Ekelund, Eslövs AI

P12 60 m

Joseph Lindvall, Ystads IF Fri­idrott, Edvin Assarsson, Eslövs AI, Albin Öberg, Eslövs AI, Elias Lindberg, Klippans FK, Gustav Nylander, MAI

P12 200 m

Joseph Lindvall, Ystads IF Fri­idrott, Edvin Assarsson, Eslövs AI, Elias Lindberg, Klippans FK, Gustav Nylander, MAI

P12 Höjd

Joseph Lindvall, Ystads IF Fri­idrott, Gustav Nylander, MAI

P12 Längd

Albin Öberg, Eslövs AI, Elias Lindberg, Klippans FK, Gustav Nylander, MAI

P12 Kula

Joseph Lindvall, Ystads IF Fri­idrott, Elias Lindberg, Klippans FK

K 60 m

Nat­halie Nilsson, Åhus FIK, Moa Mat­tisson, IFK Helsingborg, Wilma Nord­kvist, IFK Helsingborg, Vanja Blomberg, Klippans FK, Filippa Andersson, Klippans FK, Felicia Ascard, IFK Lund, Lisa Lilja, MAI, Sophia Hofer, MAI, Josefine Olsson, Häss­le­holms AIS

K 200 m

Moa Mat­tisson, IFK Helsingborg, Vanja Blomberg, Klippans FK, Filippa Andersson, Klippans FK, Bea­trice Larsson, IFK Lund, Felicia Ascard, IFK Lund, Lisa Lilja, MAI, Filippa Fern­ström, MAI, Josefin Mag­nusson, MAI, Linnea Kilander, MAI, Per­nilla Nilsson, MAI

K 400 m

Nat­halie Nilsson, Åhus FIK, Olivia Kempi, IFK Helsingborg, Josephine Risberg Thoor, IFK Helsingborg, Felicia Ascard, IFK Lund, Alex­andra Everett, MAI

K 60 m häck

Wilma Nord­kvist, IFK Helsingborg, Filippa Fern­ström, MAI

K Höjd

Wilma Nord­kvist, IFK Helsingborg

K Längd

Sophia Hofer, MAI, Malin Olsson, MAI, Lilly Andersson, MAI

K Tresteg

Nellie Mår­tensson, MAI

K Kula

Wilma Nord­kvist, IFK Helsingborg

F17 60 m

Moa Kjel­lander, Åhus FK, Nellie Bjerstedt, Åhus FK, Sally Bör­jesson Frantzen, Öresund FK, Elin Skörvald, Höörs IS, Moa Eber­hardt, Klippans FK, Bea­trice Persson, IFK Lund.

F17 400 m

Nellie Bjerstedt, Åhus FK, Erika Wärff, MAI

F17 1500 m

Moa Mår­tensson, Åhus FK, Amani Salman Ismael, MAI

F17 60 m häck

Moa Kjel­lander, Åhus FK, Sally Bör­jesson Frantzen, Öresund FK, Linn Beer, IFK Lund, Erika Wärff, MAI

F17 Höjd

Saga Sjöberg, Öresund FK, Isa­bella Obra­dovic, IFK Lund, Erika Wärff, MAI

F17 Stav

Megan Berg Nobeus, MAI

F17 Längd

Moa Kjel­lander, Åhus FK, Elin Skörvald, Höörs IS, Sesina Beyed, IFK Lund,

F17 Tresteg

Saga Sjöberg, Öresund FK, Sally Bör­jesson Frantzen, Öresund FK

F17 Kula

Nora Kindberg, Åhus FK, Filippa Blomqvist, Öresund FK, Nicole Ridegård, IFK Helsingborg, Erika Wärff, MAI

F15 60 m

Filippa Sivnert, Öresund FK, Ida Ottosson, Öresund FK,  Emma Ekberg, Klippans FK, Emma Jensen, Klippans FK, Hanna Kova­cevic, Klippans FK, Ida Andersson, Klippans FK, Thelma Carlsson, Klippans FK, Wilma Rosenqvist, MAI, Moa Modess, MAI, Kajsa Ericsson, MAI, Anja Olsson, MAI, Felicia Jakobsson, Klippans FK, Johanna Olsson, MAI,

F15 200 m

Maja Maunsbach, IFK Lund, Felicia Svensson, Ystads IF Fri­idrott, Ida Ottosson, Öresund FK, Emma Jensen, Klippans FK, Thelma Carlsson, Klippans FK, Malin Persson, IFK Lund, Wilma Rosenqvist, MAI, Kajsa Ericsson, MAI, Anja Olsson, MAI, Felicia Jakobsson, Klippans FK

F15 1000 m

Lovisa Skoglund, Höörs IS, Ellinor Aurell, Ängel­holms IF, Emma Jensen, Klippans FK

F15 60 m häck

Maja Maunsbach, IFK Lund, Selma Jönsson, Åhus FK, Olivia Stridh, Ystads IF Fri­idrott, Nikki Anderberg, Öresund FK, Ellen White, IFK Lund, Hanna Kova­cevic, Klippans FK, Emelie Biarner, Klippans FK, Ellinor Aurell, Ängel­holms IF, Helena Cronstedt, MAI, Anja Olsson, MAI, Moa Simonsson, MAI

F15 Höjd

Maja Maunsbach, IFK Lund, Selma Jönsson, Åhus FK, Ebba Lager, Ystads IF Fri­idrott, Ellen White, IFK Lund,  Mea Gedin, MAI, Helena Cronstedt, MAI, Moa Simonsson, MAI

F15 Stav

Anja Olsson, MAI

F15 Längd

Felicia Svensson, Ystads IF Fri­idrott, Ida Ottosson, Öresund FK, Helena Cronstedt, MAI, Emma Jensen, Klippans FK, Ida Andersson, Klippans FK, Thelma Carlsson, Klippans FK, Wilma Rosenqvist, MAI, Moa Modess, MAI, Kajsa Ericsson, MAI, Anja Olsson, MAI, Moa Simonsson, MAI, Felicia Jakobsson, Klippans FK, Johanna Sjö­ström, IFK Lund

F15 Tresteg

Felicia Svensson, Ystads IF Fri­idrott, Johanna Sjö­ström, IFK Lund, Kajsa Andersson, Åhus FIK, Mea Gedin, MAI

F15 Kula

Felicia Svensson, Ystads IF Fri­idrott, Fanny Lundberg, Åhus FIK, Emma Ekberg, Klippans KF, Felicia Jakobsson, Klippans FK, Helena Cronstedt, MAI, Moa Simonsson, MAI

F14 60 m

Selma Jönsson, Åhus FIK, Olivia H-​​Svensson, Ystads IF Fri­idrott, Ebba Lager, Ystads IF Fri­idrott, Olivia Stridh, Ystads IF Fri­idrott, Flora Bör­jesson Frantzen, Öresund FK, Nikki Anderberg, Öresund FK, Elin Ekelund, Eslövs AI, Jonna Tuomi, Eslövs AI, Emelie Biarner, Klippans FK, Maja Kron­kvist, Klippans FK, Tuva Nilsson, MAI

F14 200 m

Olivia H-​​Svensson, Ystads IF Fri­idrott, Ebba Lager, Ystads IF Fri­idrott, Olivia Stridh, Ystads IF Fri­idrott, Nikki Anderberg, Öresund FK, Elin Ekelund, Eslövs AI, Ellen Moore, Häss­le­holms AIS, Alma Dahlberg Häss­le­holms AIS, Tuva Nilsson, MAI

F14 1000 m

Maja Jönsson, Höörs IS, Tuva Nilsson, MAI

F14 Längd

Ebba Lager, Ystads IF Fri­idrott, Olivia Stridh, Ystads IF Fri­idrott, Nikki Anderberg, Öresund FK, Alma Dahlberg, Häss­le­holms AIS, Ellen Moore, Häss­le­holms AIS, Tuva Nilsson, MAI

F14 Tresteg

Ebba Lager, Ystads IF, Rebecka Krüeger, MAI

F14 Kula

Olivia Hugosson-​​Svensson, Ystads IF Fri­idrott, Elin Eklund, Eslövs AI, Kajsa Andersson, Åhus FIK, Victoria Quainoo, MAI

F13 60 m

Cha­nelle Lindvall, Ystads IF Fri­idrott, Amanda Sörensson, Öresund FK, Tova Möl­ler­ström, Eslövs AI, Bella Sten­ström, MAI

F13 200 m

Lykke Sjöbeck, Ystads IF Fri­idrott, Cha­nelle Lindvall, Ystads IF Fri­idrott, Filippa Zäll, Ängel­holms IF,  Thea Nilsson, Höörs IF, Moa Feldt, Åhus FIK, Bella Sten­ström, MAI

F13 800 m

Lykke Sjöbeck, Ystads IF, Filippa Zäll, Ängel­holms IF, Thea Nilsson, Höörs IS

F13 Höjd

Cha­nelle Lindvall, Ystads IF Fri­idrott, Moa Feldt, Åhus FIK

F13 Stav

Rebecka Krüeger, MAI

F 13 Längd

Lykke Sjöbeck, Ystads IF Fri­idrott, Cha­nelle Lindvall, Ystads IF Fri­idrott, Amanda Sörensson, Öresund FK,  Tova Möl­ler­ström, Eslövs AI, Bella Sten­ström, MAI, Rebecka Krüeger, MAI

F13 Kula

Tova Möl­ler­ström, Eslövs AI, Moa Feldt, Åhus FIK, Rebecka Krüeger, MAI

F12 60 m

Elsa Hjelm, Åhus FIK, Sydney Kar­ström, Åhus FIK, Ella Engman, IFK Trel­leborg, Wilma Nilsson, Ängel­holms IF, Iben Chri­strup, MAI, Ditte Stål­handske, Klippans FK, Tilda Persson, Klippans FK

F12 200 m

Sydney Kar­ström, Åhus FK, Ella Engman, IFK Trel­leborg, Wilma Nilsson, Ängel­holms IF, Linnea Säfström, Häss­le­holms AIS

F12 800 meter

Elsa Hjelm, Åhus FIK, Wilma Nilsson, Ängel­holms IF

F12 Höjd

Sydney Kar­ström, Åhus FIK, Wilma Nilsson, Ängel­holms IF, Linnea Säfström, Häss­le­holms AIS

F12 Längd

Elsa Hjelm, Åhus FIK, Sydney Kar­ström, Åhus FIK, Ella Engman, IFK Trel­leborg, Ditte Stål­handske, Klippans FK, Tilda Persson, Klippans FK, Iben Chri­strup, MAI

F12 Kula

Sydney Kar­ström, Åhus FIK, Ella Engman, IFK Trel­leborg, Wilma Nilsson, Ängel­holms IF, Linnea Säfström, Häss­le­holms AIS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Comments

  • Såg att ni glömt några ung­domar från IFK Lund.

    Martin Gustafsson IFK Lund P15 1000m
    Johanna Sjö­ström IFK Lund F15 Längdhopp

    /​/​Kent och Anette Borg­ström
    IFK Lund

    • Fixat!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Våra samarbetspartners

Nordic Sport logga

bingolotto folkspel

levonline