Inom­hus­ka­lender

Lång­loppska­lender

Vete­ran­ka­lender

Från Skånes FIF posted by

Många skånska medaljer vid JSM-​​USM17 2019

Val­len­klub­barna arran­gerade JSM-​​USM17 9 — 11 augusti på Slotts­skogs­vallen i Göteborg . Det blev många skånska medaljer vid täv­lingarna, men något färre jämfört med de senaste åren.
Totalt blev det 31 medaljer (9 guld, 11 silver och 11 brons) för­delade på 7 för­e­ningar.

2018 blev det totalt 39 medaljer (15 guld, 13 silver, 11 brons) för­delade på 5 för­e­ningar.
2017 blev det totalt 33 medaljer (15 guld, 11 silver och 7 brons) för­delade på 6 för­e­ningar.
2016, då täv­lingen arran­ge­rades i Skåne, blev det 35 medaljer (10 guld, 14 silver och 11 brons) för­delade på 5 för­e­ningar.
2015 blev det 37 medaljer (17 guld, 7 silver och 13 brons) för­delade på 5 för­e­ningar.
2014 blev det 40 medaljer (20 guld, 9 silver och 11 brons) för­delade på 7 för­e­ningar.

Malmö AI — 7 guld, 7 silver och 5 brons
IFK Helsingborg — 2 guld, 1 silver och 3 brons
Ängel­holms IF — 1 silver
Höörs IS — 1 silver
IFK Lund — 1 silver och 1 brons
Eslövs AI Fri­idrott — 1 brons
Klippans FK — 1 brons

Guld
Abu­bakar Abdullahi (M22), Malmö AI, 1.500 m 3.56,02
Max Hrelja (M22), Malmö AI, 110 m häck 14,09
Linnea Jönsson (K22), IFK Helsingborg, stav 4,07
Wilma Rosenquist (F19), Malmö AI, 100 m 11,75w och 200 m 24,69
Gabriella Jönsson (F19), IFK Helsingborg, stav 4,07
Angel Richmore (F19), Malmö AI, längd 5,82w
Nikki Anderberg (F17), Malmö AI, 100 m 11,86
Victoria Quainoo (F17), Malmö AI, kula 15,24

Silver
Abu­bakar Abdullahi (M22), Malmö AI, 800 m 1.51.21
Marcus Nyberg (M22), Malmö AI, tresteg 15,14
Viktor Bon­desson (M22), Malmö AI, 400 m häck 53,42
Caleb Conable (P19), Malmö AI, 200 m 22,13
Mat­hilda Eriksson (K22), Malmö AI, diskus 50,46
Julia Hen­riksson (F19), IFK Helsingborg, 100 m 11,96w
Ellinor Aurell (F19), Ängel­holms IF, 2.000 m hinder 6.47,12
Jen­nifer Quick (F19), IFK Lund, slägga 52,96
Erika Wärff (F19), Malmö AI, spjut 43,67
Maja Jönsson (F17), Höörs IS, 400 m 58,90
Victoria Quainoo (F17), Malmö AI, slägga 58,81

Brons
Joel Bengtsson (M22), IFK Helsingborg, 100 m 10,79 och 110 m häck 14,42
Warsame Doley (M22), Malmö AI, 800 m 1.53,13
Caleb Conable (P19), Malmö AI, 100 m 10,94
Adam Landén (P17), IFK Helsingborg, 400 m 51,66
Maja Maunsbach (F19), IFK Lund, 100 m häck 14,50
Nellie Erlandsson (F19), Malmö AI, längd 5,66w
Ella Andersson (F19), Eslövs AI Fri­idrott, diskus 43,86
Olivia Stridh (F17), Malmö AI, 100 m 12,32
Celina Johannsen (F17), Malmö AI, stav 3,47
Emelie Biarner (F17), Klippans FK, längd 5,74

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Våra samarbetspartners

Nordic Sport logga

bingolotto folkspel

levonline