Inom­hus­ka­lender

Lång­loppska­lender

Vete­ran­ka­lender

Från Skånes FIF posted by

Många skånska medaljer vid JSM-​​USM17

Hud­dinge AIS arran­gerade JSM-​​USM17 3 — 5 augusti. Det blev många skånska medaljer vid täv­lingarna.
Totalt blev det 39 medaljer (15 guld, 13 silver och 11 brons) för­delade på 5 för­e­ningar.

2017 blev det totalt 33 medaljer (15 guld, 11 silver och 7 brons) för­delade på 6 för­e­ningar.
2016, då täv­lingen arran­ge­rades i Skåne, blev det 35 medaljer (10 guld, 14 silver och 11 brons) för­delade på 5 för­e­ningar.
2015 blev det 37 medaljer (17 guld, 7 silver och 13 brons) för­delade på 5 för­e­ningar.
2014 blev det 40 medaljer (20 guld, 9 silver och 11 brons) för­delade på 7 för­e­ningar.

Malmö AI — 11 guld, 9 silver och 7 brons
IFK Helsingborg — 3 guld, 1 silver och 1 brons
Ängel­holms IF — 1 guld
Höörs IS — 2 silver och 2 brons
IFK Lund — 1 silver och 1 brons

Guld
Marcus Tornée (M22), IFK Helsingborg, 200 m 21,45
Anton Sigurdsson (M22), Malmö AI, 400 m 48,36
Max Hrelja (M22), Malmö AI, 110 m häck 14,14
Magnus Herstedt (M22), Malmö AI, stav 4,69
Marcus Nyberg (M22), Malmö AI, tresteg 15,15
Wictor Petersson (M22), Malmö AI, kula 17,87
Kasper Kadestål (P19), Malmö AI, 100 m 10,79 och 200 m 21,43
Abu­bakar Abdullahi (P19), Malmö AI, 800 m 1.52,68
Joel Bengtsson (P19), IFK Helsingborg, 110 m häck 14,44
Caleb Conable (P17), Malmö AI, längd 7,11
Linnea Jönsson (F19), IFK Helsingborg, stav 3,90
Freja Anders­dotter (F17), Malmö AI, 100 m häck 14,35 och längd 5,71
Ellinor Aurell (F17), Ängel­holms IF, 1.500 m hinder 5.04,63

Silver
Warsame Doley (M22), Malmö AI, 800 m 1.53,53
Wiktor Bon­desson (M22), Malmö AI, 400 m häck 53,27
Caleb Conable (P17), Malmö AI, tresteg 14,87
Annika Jönsson (K22), IFK Helsingborg, stav 3,91
Erika Wärff (F19), Malmö AI, höjd 1,81, kula 13,33 och spjut 43,74
Jen­nifer Quick (F19), IFK Lund, slägga 53,52
Wilma Rosenquist (F17), Malmö AI, 100 m 12,17 och 200 m 24,79
Lovisa Skoglund (F17), Höörs IS, 400 m 57,69 och 300 m häck 44,50
Angel Richmore (F17), Malmö AI, kula 13,31

Brons
Wictor Petersson (M22), Malmö AI, diskus 48,30
Omar Chaaban (P19), IFK Helsingborg, 200 m 22,12
Abu­bakar Abdullahi (P19), Malmö AI, 1.500 m 3.53,52
Samuel Fransson (P19), Malmö AI, höjd 1,99
Caleb Conable (P17), Malmö AI, 200 m 22,45
Elliot Anderstedt (P17), Höörs IS, 2.000 m hinder 6.09,60
Freja Anders­dotter (F17), Malmö AI, 100 m 12,40 och stav 3,77
Nadja Rugland (F17), Höörs IS, 800 m 2.16,61
Maja Maunsbach (F17), IFK Lund, 100 m häck 15,07
Nellie Erlandsson (F17), Malmö AI, tresteg 11,05

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Våra samarbetspartners

Nordic Sport logga

bingolotto folkspel

levonline