Resultat

Svenska mäs­terskap

Cas­torama

Skånes Grand Prix, långlopp

Marat­hon­tabell, män 1992 — 2014 »
Marat­hon­tabell, kvinnor 1992 — 2014 »
2016-​​års pris­tagare »
2015-​​års pris­tagare »
2014-​​års pris­tagare »
2013-​​års pris­tagare »
2012-​​års pris­tagare »
2011-​​års pris­tagare »
2010-​​års pris­tagare »
2009-​​års pris­tagare »
2008-​​års pris­tagare »

 

Bästa VDM-​​förening

 

10 Bästa

1. Axel Härstedt, Malmö AI (1:a 2015, antal tidigare år på listan: 7)

Diskus: 66,03
OS-​​finalist (diskus)
EM-​​deltagare (diskus)
Euro­pacupen vin­terkast (guld)
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (2:a diskus)
SM-​​silver (diskus)
17:e världs­års­bästa ute
13:e euro­pa­års­bästa ute
2:a sv. utestat. (diskus).

2. Jonas Lean­derson, Malmö AI (7:a 2015, antal tidigare år på listan: 5)
1.500 m: 3.36,92
3.000 m: 7.59,86
EM-​​deltagare (1.500 m)
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (1:a 5.000 m, 3:a 1.500 m)
SM-​​guld (5.000 m)
69:a världs­års­bästa ute (1.500 m)
21:a euro­pa­års­bästa ute (1.500 m)
1:a sv. utestat. (3.000 m)
2:a sv. utestat. (1.500 m)

3. Melker Svärd Jacobsson, Malmö AI (- 2015, antal tidigare år på listan: 4)
Stav: 5,70
EM-​​deltagare
Tan­gerat distrikts­rekord
19:e världs­års­bästa ute
11:a euro­pa­års­bästa ute
1:a sv. utestat. (stav)

4. Austin Hamilton, Malmö AI (6:a 2015, antal tidigare år på listan: 3)
60 m (i): 6,72
100 m: 10,40
EM-​​deltagare, stafett
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen (i) (stafett 4 x 200 m)
- Finn­kampen (2:a 100 m, stafett 4 x 100 m)
SM-​​brons (100 m)
SM-​​silver (4 x 100 m)
ISM-​​brons (60 m)
2:a sv. utestat. (100 m)
3:a sv. innestat. (60 m)

5. Anton Levin, Malmö AI (5:a 2015, antal tidigare år på listan: 4)
60 m häck (i): 7,83
110 m häck: 13,97
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (6:a 110 m häck)
ISM-​​silver (60 m häck)
SM-​​silver (110 m häck)
SM-​​silver (4 x 100 m)
2:a sv. utestat. (110 m häck)
3:a sv. innestat. (60 m häck)

6. Thobias Nilsson Montler, Malmö AI (3:a 2015, antal tidigare år på listan: 3)
Längd: 7,49
Längd (i): 7,73
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen (i) (2:a längd)
ISM-​​silver (längd)
SM-​​silver (4 x 100 m)
SM-4:a (längd)
5:a sv. utestat. (längd)
3:a sv. innestat. (längd)

7. Wictor Petersson, Malmö AI (- 2015, antal tidigare år på listan: -)
Kula (i): 17,33
Kula: 18,18
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (5:a kula)
5:a sv. utestat. (kula)
5:a sv. innestat. (kula)

8. Anton Dani­elsson, Malmö AI (8:a 2015, antal tidigare år på listan: 1)
5.000 m: 13.56,33
10.000 m: 29.58,13
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (5:a 10.000 m)
SM-​​brons (4 x 1.500 m)
1:a sv. utestat. (5.000 m)
6:a sv. utestat. (10.000 m)

9. Marcus Tornée, IFK Helsingborg (- 2015, antal tidigare år på listan: -)
200 m (i): 21,78
200 m: 21,19
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen (i) (stafett 4 x 200 m)
ISM-​​brons (200 m)
5:a sv. utestat. (200 m)
5:a sv. innestat. (200 m)

10. Viktor Nylander, Malmö AI (- 2015, antal tidigare år på listan: -)
400 m häck: 52,12
SM-​​brons (400 m häck)
5:a sv. utestat. (400 m häck)

Närmast (bok­stavs­ordning): Joakim Andersson, Kasper Kadestål, Fredrik Löfgren, Philip Nossmy

1. Marinda Petersson, Malmö AI (8:a 2015, antal tidigare år på listan: 2)
Slägga: 69,43
Vikt (i): 19,82
EM-​​deltagare
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (1:a slägga)
SM-​​guld (slägga)
ISM-​​brons (vikt)
Nytt distrikts­rekord
43:a i världs­års­bästa ute (slägga)
27:a i euro­pa­års­bästa ute (slägga)
2:a sv. utestat. (slägga)
3:a sv. innestat. (vikt)

2. Per­nilla Nilsson, Malmö AI (- 2015, antal tidigare år på listan: 4)
100 m: 11,65
200 m: 23,50
200 m (i): 24,19
EM-​​deltagare
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen (i) (stafett 4 x 200 m)
ISM-​​silver (200 m)
ISM-​​guld (stafett 4 x 200 m)
SM-4:a (200 m)
SM-5:a (100 m)
1:a sv. utestat. (200 m)
4:a sv. utestat. (100 m)
4:a sv. innestat. (200 m)

3. Irene Ekelund, Malmö AI (3:a 2015, antal tidigare år på listan: 2)
200 m: 23,70
200 m (i): 23,64
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen (i) (1:a 200 m)
ISM-​​guld (200 m)
2:a sv. utestat. (200 m)
1:a sv. innestat. (200 m)

4. Josefin Mag­nusson, Malmö AI (5:a 2015, antal tidigare år på listan: 8)
400 m: 54,41
400 m (i): 55,00
Lands­lagsrepr.:
- Norden (i) (400 m, stafett 4 x 200 m)
ISM-​​silver (400 m)
ISM-​​guld (4 x 200 m)
4:a sv. utestat. (400 m)
3:a sv. innestat. (400 m)

5. Per­nilla Tor­nemark, Malmö AI (7:a 2015, antal tidigare år på listan: 9)
400 m: 54,91
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (400 m, stafett 4 x 400 m)
ISM-​​guld (4 x 200 m)
SM-​​brons (400 m)
SM-​​brons (4 x 400 m)
5:a sv. utestat. (400 m).

6. Linnea Kil­lander, Malmö AI (9:a 2015, antal tidigare år på listan: 2)
200 m: 23,81
200 m (i): 24,45
EM-​​deltagare (stafett)
ISM-​​guld (4 x 200 m)
3:a sv. utestat. (200 m)
5:a sv. innestat. (200 m)

7. Adriana Janic, Malmö AI (6:a 2015, antal tidigare år på listan: 2)
60 m häck (i): 8,48
ISM-​​brons (60 m häck)
3:a sv. innestat. (60 m häck)

8. Linnea Jönsson, IFK Helsingborg (- 2015, antal tidigare år på listan: -)
Stav: 3,80
Stav (i): 3,75
SM-4:a (stav)
10:a sv. utestat. (stav)

9. Julia Svärd Axelsson, Malmö AI (- 2015, antal tidigare år på listan: -)
Kula: 13,56
Kula (i): 14,35
ISM-4:a (kula)
12:a sv. utestat. (kula)
5:a sv. innestat. (kula)

10. Ellen Björ­klund, IFK Lund (- 2015, antal tidigare år på listan: 3)
Höjd: 1,78
Höjd (i): 1,79
ISM-4:a (höjd)
13:e sv. utestat. (höjd)
11:a sv. innestat. (höjd)

Närmast (bok­stavs­ordning):
Alex­andra Everett, Frida Grindheim, Annika Jönsson, Patricia Striner.

1. Axel Härstedt, Malmö AI (2:a 2014, antal tidigare år på listan: 6)

Diskus: 64,72
VM-​​deltagare (diskus)
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (2:a diskus)
SM-​​silver (diskus)
27:a världs­års­bästa ute
16:e euro­pa­års­bästa ute
2:a sv. utestat. (diskus).

2. Philip Nossmy, Malmö AI (3:a 2014, antal tidigare år på listan: 12)

110 m häck: 13,94
60 m häck (inomhus): 7,90
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (5:a 110 m häck)
ISM-​​guld (60 m häck)
SM-​​brons (110 m häck)
SM-​​guld (4 x 100 m)
3:a sv. utestat. (110 m häck).
1:a sv. innestat. (60 m häck).

3. Thobias Nilsson Montler, Malmö AI (7:a 2014, antal tidigare år på listan: 2)

Längd: 7,68
Längd (inomhus): 7,73
IEM-​​deltagare
ISM-​​silver (längd)
SM-​​brons (längd)
SM-​​guld (4 x 100 m)
4:a sv. utestat. (längd)
3:a sv. innestat. (längd)

4. Fredrik Löfgren, IFK Lund (- 2014, antal tidigare år på listan: -)

Höjd: 2,14
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (2:a höjd)
SM-​​guld (höjd)
4:a sv. utestat. (höjd)

5. Anton Levin, Malmö AI (8:a 2014, antal tidigare år på listan: 3)

110 m häck: 13,99
60 m häck (inomhus): 7,95
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (3:a 110 m häck)
ISM-​​silver (60 m häck)
SM-4:a (110 m häck)
4:a sv. utestat. (110 m häck)
2:a sv. innestat. (60 m häck)

6. Austin Hamilton, Malmö AI (9:a 2014, antal tidigare år på listan: 2)

100 m: 10,43
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (stafett 4 x 100 m)
SM-​​brons (100 m)
SM-​​guld (4 x 100 m)
5:a sv. utestat. (100 m)

7. Jonas Lean­derson, Malmö AI (5:a 2014, antal tidigare år på listan: 4)

SM-​​guld (terräng 4 km)

8. Anton Dani­elsson, Malmö AI (- 2014, antal tidigare år på listan: -)

3.000 m: 8.09,88
5.000 m: 13.59,50
ISM-6:a 3.000 m
SM-6:a 10 km landsväg
SM-​​brons (4 x 1.500 m)
5:a sv. utestat. (5.000 m)

9. Nick Ekelund-​​Arenander, Malmö AI (4:a 2014, antal tidigare år på listan: 2)

400 m: 46,66
400 m (inomhus): 47,35 (inomhus)
SM-​​guld (4 x 100 m)
2:a sv. utestat. (400 m).
1:a sv. innestat. (400 m)

10. Quincy Andersson, Malmö AI (- 2014, antal tidigare år på listan: -)

Spjut: 73,06
SM-5:a (spjut)
5:a sv. utestat. (spjut)

Närmast (bok­stavs­ordning): Joakim Andersson, Emmanuel Dawlson, Viktor Gar­den­krans

1. Elise Malmberg, Häss­le­holms AIS (4:a 2014, antal tidigare år på listan: 3)

400 m: 54,07
400 m häck: 55,82
400 m (inomhus): 53,81
Längd (inomhus): 6,12
VM-​​semifinal (400 m häck)
IEM-​​deltagare
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus (3:a 400 m, 4 x 200 m)
- Lag-​​EM (400 m häck)
- Finn­kampen (1:a 400 m häck, 2:a 400 m)
SM-​​guld (400 m häck)
ISM-​​guld (400 m)
41:a i världs­års­bästa ute (400 m häck)
16:e i euro­pa­års­bästa ute (400 m häck)
1:a i sv. utestat. (400 m häck), 2:a i sv. utestat. (400 m)
1:a i sv. innestat. (400 m)

2. Daniella Busk, Malmö AI (2:a 2014, antal tidigare år på listan: 3)

100 m: 11,62
200 m: 23,61
60 m (inomhus): 7,56
200 m (inomhus): 24,44
Lands­lagsrepr.:
- Lag-​​EM (100 m, 4 x 100 m)
- Finn­kampen (3:a 100 m, stafett 4 x 100 m)
SM-guld(100 m och 200 m), SM-​​guld (4 x 100 m)
SM-​​silver (4 x 400 m)
1:a sv. utestat. (100 m)
2:a sv. utestat. (200 m)
4:a sv. innestat. (200 m)
6:a sv. innestat. (60 m)

3. Irene Ekelund, Malmö AI (1:a 2014, antal tidigare år på listan: 1)

100 m: 11,70
60 m (inomhus): 7,26
200 m (inomhus): 23,45
IEM-​​deltagare (60 m)
ISM-​​guld (60 m, 200 m och 4 x 200 m)
SM-​​guld (4 x 100 m)
4:a sv. utestat. (100 m)
1:a sv. innestat. (60 m o. 200 m)

4. Louise Nilsson, Malmö AI (6:a 2014, antal tidigare år på listan: 1)

10.000 m: 34.24,82
3.000 m (inomhus): 9.46,8m
Lands­lagsrepr.:
- Lag-​​EM (5.000 m)
- Finn­kampen (10.000 m)
SM-​​silver (halv­ma­rathon)
SM-​​brons (10 km landsväg)
2:a i sv. utestat. (10.000 m)
6:a i sv. innstat. (3.000 m)

5. Josefin Mag­nusson, Malmö AI (3:a 2014, antal tidigare år på listan: 7)

400 m: 54,16
Lands­lagsrepr.:
- Lag-​​EM (400 m, stafett 4 x 400 m)
- Finn­kampen (4:a 400 m)
SM-​​silver (400 m)
SM-​​guld (4 x 100 m)
SM-​​silver (4 x 400 m)
3:a sv. utestat. (400 m)

6. Adriana Janic, Malmö AI (9:a 2014, antal tidigare år på listan: 1)

100 m häck: 13,73
60 m häck (inomhus): 8,40
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus (60 m häck, stafett 4 x 200 m)
- Finn­kampen  (100 m häck)
ISM-​​guld (60 m häck)
1:a sv. utestat. (100 m häck)
2:a sv. innestat. (60 m häck)

7. Per­nilla Tor­nemark, Malmö AI (8:a 2014, antal tidigare år på listan: 8)

400 m: 55,38
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus (stafett 4 x 200 m)
ISM-​​brons (200 m),
ISM-​​guld (4 x 200 m)
SM-​​brons (400 m)
5:a sv. utestat. (400 m).

8. Marinda Petersson, Malmö AI (- 2014, antal tidigare år på listan: 1)

Slägga: 65,67
Vikt (inomhus): 18,13
ISM-​​silver (vikt)
SM-5:a (slägga)
4:a sv. utestat. (slägga)
5:a sv. innestat. (vikt)

9. Linnea Kil­lander, Malmö AI (10:a 2014, antal tidigare år på listan: 1)

200 m: 23,91
SM-​​guld (4 x 100 m) 
SM-​​silver (4 x 400 m)
SM-4:a (200 m)
5:a sv. utestat. (200 m)

10. Malin Andersson, Öresund FK (- 2014, antal tidigare år på listan: 1)

Spjut: 49,73
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (spjut)
SM-5:a (spjut)
6:a sv. utestat. (spjut)

Närmast (bok­stavs­ordning):
Ellen Björ­klund, Nora Falaki, Frida Grindheim, Lisa Lilja, Per­nilla Nilsson, Julia Svärd-​​Axelsson.

1. Melker Svärd Jacobsson, Malmö AI (3:a 2013, antal tidigare år på listan: 3)

Stav: 5,60
Stav (inomhus): 5,65
EM-​​deltagare
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus (1:a, stav)
- Lag-​​EM
- Finn­kampen (1:a stav)
SM-​​silver (stav)
ISM-​​silver (stav)
22:a världs­års­bästa inne
27:a euro­pa­års­bästa ute
1:a sv. utestat. (stav).
2:a sv. innestat. (stav).

2. Axel Härstedt, Malmö AI (7:a 2013, antal tidigare år på listan: 5)

Diskus: 62,43
EM: 12:a (diskus)
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (3:a diskus)
SM-​​silver (diskus)
63:a världs­års­bästa ute
3:a sv. utestat. (diskus).

3. Philip Nossmy, Malmö AI (2:a 2013, antal tidigare år på listan: 11)

110 m häck: 13,77
60 m häck (inomhus): 7,75
IVM-​​deltagare (60 m häck)
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus (1:a 60 m häck)
- Lag-​​EM
SM-​​silver (110 m häck), ISM-​​guld (60 m häck)
65:a världs­års­bästa inne (60 m häck)
1:a sv. utestat. (110 m häck).
1:a sv. innestat. (60 m häck).

4. Nick Ekelund-​​Arenander, Malmö AI (1:a 2013, antal tidigare år på listan: 1)

400 m: 46,11
200 m (inomhus): 21,42
400 m (inomhus): 46,31
ISM-​​guld (400 m), ISM-​​guld (4 x 200m)
37:a världs­års­bästa inne (400 m)
2:a sv. utestat. (400 m).
1:a sv. innestat. (400 m), 3:a sv. innestat. (200 m).
(Dessutom IVM-​​deltagare och EM-​​semi (400 m) för Danmark)

5. Jonas Lean­derson, Malmö AI (8:a 2013, antal tidigare år på listan: 3)

1.500 m: 3.39,37
1.500 m (inomhus): 3.45,75
EM-​​deltagare
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (2:a 1.500 m)
SM-​​silver 4 x 1.500 m
ISM-​​silver (1.500 m)
1:a sv. utestat. (1.500 m).
2:a sv. innestat. (1.500 m).

6. Staffan Ek, Björnstorps IF (9:a 2013, antal tidigare år på listan: 3)

1.500 m: 3.44,14
1.500 m (inomhus): 3.52,36
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (1:a 5.000 m)
SM-​​silver (1.500 m)
ISM-​​brons (1.500 m), ISM-6:a (3.000 m)
5:a sv. utestat. (1.500 m)
4:a sv. innestat. (1.500 m)

7. Thobias Nilsson Montler, Malmö AI (10:a 2013, antal tidigare år på listan: 1)

Längd: 7,67
Längd (inomhus): 7,34
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus
- Finn­kampen
SM-​​brons (längd)
ISM-​​brons (längd)
4:a sv. utestat. (längd)
4:a sv. innestat. (längd)

8. Anton Levin, Malmö AI (6:a 2013, antal tidigare år på listan: 2)

110 m häck: 14,13
60 m häck (inomhus): 8,07
SM-​​silver (4 x 100 m), SM-​​brons (110 m häck)
ISM-5:a (60 m häck), ISM-​​guld (4 x 200 m)
6:a sv. utestat. (110 m häck)
6:a sv. innestat. (60 m häck)

9. Austin Hamilton, Malmö AI (5:a 2013, antal tidigare år på listan: 1)

100 m: 10,51
60 m (inomhus): 6,73
SM-​​silver (4 x 100 m)
ISM-​​brons (60 m), ISM-​​guld (4 x 200 m)
6:a sv. utestat. (100 m)
3:a sv. innestat. (60 m)

10. Adam Denguir, IFK Lund (- 2013, antal tidigare år på listan: -)

200 m: 21,27
Längd: 7,33
Längd (inomhus): 7,20
SM-5:a (200 m)
7:a sv. utestat. (200 m)
6:a sv. innestat. (längd)

Närmast (bok­stavs­ordning): Emmanuel Amoh, Quincy Andersson

1. Irene Ekelund, Malmö AI (- 2013, antal tidigare år på listan: -)

100 m: 11,52
200 m: 23,26
60 m (inomhus): 7,41
200 m (inomhus): 23,48
EM-​​semi (200 m), ingick i laget som blev 6:a på 4 x 100 m i EM
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus (2:a 200 m)
- Lag-​​EM
- Finn­kampen (1:a 200 m + stafett 4 x 100 m)
SM-​​guld (200 m), SM-​​guld (4 x 100 m), sv. rek.
31:a världs­års­bästa inne (200 m)
1:a sv. utestat. (100 m o. 200 m)
1:a sv. innestat. (60 m o. 200 m)

2. Daniella Busk, Malmö AI (1:a 2013, antal tidigare år på listan: 2)

100 m: 11,58
200 m: 23,80
EM-​​deltagare, ingick i laget som blev 6:a på 4 x 100 m i EM
Lands­lagsrepr.:
- Lag-​​EM
- Finn­kampen (2:a 100 m + stafett 4 x 100 m)
SM-​​silver (100 m), SM-​​silver (200 m), SM-​​guld (4 x 100 m) sv. rek.
ISM-​​guld (4 x 200 m)
2:a sv. utestat. (100 m o. 200 m)

3. Josefin Mag­nusson, Malmö AI (2:a 2013, antal tidigare år på listan: 6)

400 m: 53,90
200 m: 24,08
200 m (inomhus): 24,29
400 m (inomhus): 54,16
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus (1:a 400 m)
- Lag-​​EM
- Finn­kampen (3:a 400 m)
SM-​​silver (400 m), SM-​​guld (4 x 400 m)
ISM-​​guld (400 m), ISM-​​guld (4 x 200 m)
2:a sv. utestat. (400 m), 5:a sv. utestat. (200 m)
1:a sv. innestat. (400 m), 3:a sv. innestat. (200 m)

4. Elise Malmberg, Häss­le­holms AIS (3:a 2013, antal tidigare år på listan: 2)

400 m: 54,26
100 m häck: 13,84
400 m häck: 58,42
200 m (inomhus): 24,53
60 m häck (inomhus): 8,48
Längd (inomhus): 6,24
Femkamp (inomhus): 4.098
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus (2:a längd)
- Finn­kampen (1:a 400 m häck)
SM-​​brons (400 m häck)
ISM-​​guld (längd)
3:a i sv. utestat. (400 m), 2:a i sv. utestat. (400 m häck)
2:a i sv. innestat. (längd), 2:a i sv. innestat. (femkamp), 5:a sv. innestat. (60 m häck),
6:a sv. innestat. (200 m)

5. Per­nilla Nilsson, Malmö AI (6:a 2013, antal tidigare år på listan: 3)

100 m: 11,79
200 m: 23,94
200 m (inomhus): 24,07
EM-​​deltagare, ingick i laget som blev 6:a på 4 x 100 m i EM
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus
- Lag-​​EM
- Finn­kampen (stafett)
SM-4:a (200 m), SM-​​guld (4 x 100 m) sv. rek.
ISM-​​guld 200 m, ISM-​​guld (4 x 200 m)
4:a sv. utestat. (200 m), 6:a sv. utestat. (100 m)
2:a sv. innestat. (200 m)

6. Louise Nilsson, Malmö AI (- 2013, antal tidigare år på listan: -)

5.000 m: 16.47,53
10.000 m: 34.12,73
Halv­ma­rathon: 1.15.42
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (3:a 10.000 m)
- NM terräng
SM-​​silver (halv­ma­rathon), SM-​​brons (5.000 m), SM-​​brons (10.000 m), SM-5:a (10 km landsväg)
3:a i sv. utestat. (halv­ma­rathon), 4:a i sv. utestat. (10.000 m).

7. Victoria Joäng, IFK Lund (7:a 2013, antal tidigare år på listan: 1)

Sjukamp: 5.562
Lands­lagsrepr.:
- SWE-​​FIN-​​EST mångkamp (4:a)
- Europa-​​cup mångkamp
SM-​​silver (sjukamp)
ISM-5:a (kula)
5:a sv. utestat. (sjukamp) .

8. Per­nilla Tor­nemark, Malmö AI (5:a 2013, antal tidigare år på listan: 7)

200 m: 24,31
400 m: 55,76
SM-​​guld (4 x 400 m), SM-​​brons (400 m),
ISM-​​guld (4 x 200 m), ISM-4:a (200 m)
5:a sv. utestat. (400 m).

9. Adriana Janic, Malmö AI (- 2013, antal tidigare år på listan: -)

100 m häck: 13,78
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen
SM-4:a (100 m häck)
5:a sv. utestat. (100 m häck).

10. Linnea Kil­lander, Malmö AI (- 2013, antal tidigare år på listan: -)

200 m: 24,44
Lands­lagsrepr.:
- Lag-​​EM
SM-​​guld (4 x 100 m) sv. rek., SM-​​guld (4 x 400 m)

Närmast (bok­stavs­ordning):
Malin Andersson, Lina Bengtson, Ellen Björ­klund, Frida Grindheim, Annika Jönsson, Petra Olsen, Marinda Petersson.

1. Nick Ekelund-​​Arenander, Malmö AI (- 2012, antal tidigare år på listan: -)

200 m: 21,21
400 m: 45,50
200 m (inomhus): 21,58
400 m (inomhus): 46,85
SM-​​guld (400 m ute o. inne), ISM-​​guld (4 x 200m), SM-​​silver (4 x 100 m), SM-​​brons (200 m)
10:e euro­pastat. (400 m)
1:a sv. utestat. (400 m), 5:a sv. utestat. (200 m).
1:a sv. innestat. (400 m), 3:a sv. innestat. (200 m).
(Dessutom IEM-​​semi (400 m) och VM-​​semi (400 m) för Danmark)

2. Philip Nossmy, Malmö AI (1:a 2012, antal tidigare år på listan: 10)

110 m häck: 13,49
60 m häck (inomhus): 7,76
IEM-​​semi (60 m häck), VM-​​deltagare (110 m häck)
SM-​​guld (110 m häck), ISM-​​guld (60 m häck), SM-​​silver (4 x 100 m)
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus (2:a 60 m häck)
- Lag-​​EM
- Finn­kamps­seger (110 m häck)
17:e euro­pastat. (110 m häck)
1:a sv. utestat. (110 m häck).
2:a sv. innestat. (60 m häck).

3. Melker Svärd Jacobsson, Malmö AI (4:a 2012, antal tidigare år på listan: 2)

Stav: 5,50
Stav (inomhus): 5,50
IEM-​​deltagare
ISM-​​silver (stav)
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus (2:a, stav)
- Finn­kampen
2:a sv. utestat. (stav).
2:a sv. innestat. (stav).

4. Ben­jamin Olsson, IFK Helsingborg (5:a 2012, antal tidigare år på listan: 4)

100 m: 10,49
200 m: 21,21
200 m (inomhus): 21,61
SM-5:a (200 m), ISM-​​silver (200 m)
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen (inomhus) (3:a 200 m)
- Finn­kampen (6:a 100 m + stafett)
5:a sv. utestat. (200 m).
4:a sv. innestat. (200 m)

5. Austin Hamilton, Malmö AI (- 2012, antal tidigare år på listan: -)

100 m: 10,67
60 m (inomhus): 6,89
SM-​​brons (100 m), SM-​​silver (4 x 100 m), ISM-​​guld (4 x 200 m), ISM-6:a (60 m)

6. Anton Levin, IFK Helsingborg (7:a 2012, antal tidigare år på listan: 1)

110 m häck: 14,18
60 m häck (inomhus): 8,04
SM-4:a (110 m häck), ISM-4:a (60 m häck)
Lands­lagsrepr.
:
- Finn­kampen (4:a 110 m häck)
5:a sv. utestat. (110 m häck)
5:a sv. innestat. (60 m häck)

7. Axel Härstedt, Malmö AI (8:a 2012, antal tidigare år på listan: 4)

Diskus: 61,66
SM-5:a (diskus)
Lands­lagsrepr.:
- Euro­pacup Vin­terkast (13:e diskus)
3:a sv. utestat. (diskus).

8. Jonas Lean­dersson, Malmö AI (- 2012, antal tidigare år på listan: 2)

1.500 m: 3.46,41
SM-4:a (1.500 m)
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (3:a 1.500 m)

9. Staffan Ek, Björnstorps IF (6:a 2012, antal tidigare år på listan: 2)

1.500 m: 3.45,82
1.500 m (inomhus): 3.51,72
Lands­lagsrepr.:
Nor­den­kampen inomhus (4:a 1.500 m)
5:a sv. utestat. (1.500 m)
4:a sv. innestat. (1.500 m)

10. Thobias Nilsson Montler, Malmö AI (- 2012, antal tidigare år på listan: -)

Längd: 7,37
Längd (inomhus): 7,18
ISM-​​guld (4 x 200 m), SM-6:a (längd)

Närmast (bok­stavs­ordning): Emmanuel Amoh, Adam Denguir, Fredrik Löfgren

1. Daniella Busk, Malmö AI (10:a 2012, antal tidigare år på listan: 1)

100 m: 11,62
200 m: 23,74
SM-​​silver (100 m), SM-​​brons (200 m), SM-​​guld (4 x 100 m), ISM-​​guld (4 x 200 m)
Lands­lagsrepr.:
- Lag-​​EM
- Finn­kampen (3:a 100 m o. 200 m + stafett)
Sv. rekord (4 x 100 m)
3:a sv. utestat. (100 m), 3:a sv. utestat. (200 m)

2. Josefin Mag­nusson, Malmö AI (1:a 2012, antal tidigare år på listan: 5)

400 m: 55,13 (inomhus: 53,30)
200 m (inomhus): 24,63
400 m (inomhus): 54,44
ISM-​​guld (400 m), SM-​​guld (4 x 100 m), ISM-​​guld (4 x 200 m), SM-6:a (400 m)
IEM-​​deltagare (ingick i laget som blev 6:a på 4 x 400 m)
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus (4:a 400 m)
Sv. rekord (4 x 100 m)
5:a sv. utestat. (400 m)
4:a sv. innestat. (200 m), 2:a i sv. innestat. (400).

3. Elise Malmberg, Häss­le­holms AIS (5:a 2012, antal tidigare år på listan: 1)

100 m häck: 13,82
Längd: 6,28 (6,32w)
Sjukamp: 5.442
200 m (inomhus): 24,72
60 m häck (inomhus): 8,51
Femkamp (inomhus): 4.151
SM-​​silver (längd), SM-5:a (100 m), SM-5:a (100 m häck),
ISM-​​brons (femkamp), ISM-5:a (60 m), ISM-5:a (längd)
Lands­lagsrepr.:
- SWE-​​FIN-​​EST mångkamp (2:a)
- Finn­kampen (3:a längd)
2:a i sv. utestat. (längd), 5:a i sv. utestat. (100 m häck), 5:a sv. utestat. (sjukamp)
4:a i sv. innestat. (60 m häck), 4:a sv. innestat. (femkamp), 5:a sv. innestat. (200 m),
5:a sv. innestat. (längd)

4. Emma Tuvesson, IFK Helsingborg (4:a 2012, antal tidigare år på listan: 4)

100 m häck: 13,73
SM-​​guld (100 m häck)
Lands­lagsrepr.:
- Finn­kampen (4:a 100 m häck)
3:a i sv. utestat. (100 m häck).

5. Per­nilla Tor­nemark, Malmö AI (3:a 2012, antal tidigare år på listan: 6)

200 m: 24,27
400 m: 55,14
400 m (inomhus): 55,64
SM-​​guld (4 x 100 m), ISM-​​guld (4 x 200 m), SM-5:a (200 m),  SM-5:a (400 m), ISM-4:a (400 m)
Sv. rekord (4 x 100 m)
5:a sv. utestat. (200 m), 6:a sv. utestat. (400 m)
5:a sv. innestat. (400 m).

6. Per­nilla Nilsson, Malmö AI (2:a 2012, antal tidigare år på listan: 2)

60 m (inomhus): 7,46
200 m (inomhus): 23,92
ISM-​​guld (4 x 200 m), SM-6:a (100 m)
Lands­lagsrepr.:
- Nor­den­kampen inomhus (3:a 200 m)
- Finn­kampen (stafett)
2:a sv. innestat. (60 m), 3:a i sv. innestat. (200 m).

7. Victoria Joäng, IFK Lund (- 2012, antal tidigare år på listan: -)

Sjukamp: 5.426
SM-​​guld (sjukamp)
6:a sv. utestat. (sjukamp) .

8. Malin Olsson, Malmö AI (6:a 2012, antal tidigare år på listan: 4)

Längd: 6,17
SM-4:a (längd)
6:a i sv. utestat. (längd).

9. Lina Bengtson, Öresund FK (9:a 2012, antal tidigare år på listan: 1)

Kula: 14,86
SM-5:a (kula)
4:a i sv. utestat. (kula).

10. Marinda Petersson, Häss­le­holms AIS (- 2012, antal tidigare år på listan: -)

Slägga: 59,71
Vikt (inomhus): 16,52
ISM-​​brons (vikt)

Närmast (bok­stavs­ordning):
Malin Andersson, Linnea Kil­lander, Kim McCabe, Petra Olsen.

1. Philip Nossmy, Malmö AI (2:a 2011, antal tidigare år på listan: 9)

60 m häck (inomhus): 7,91
110 m häck: 13,47
EM-7:a, (110 m häck)
ISM-​​brons (60 m häck)
20:e euro­pastat. (110 m häck)
1:a sv. utestat. (110 m häck).
1:a sv. innestat. (60 m häck).

2. Johan Wissman, IFK Helsingborg (1:a 2011, antal tidigare år på listan: 11)

200 m: 20,57 (inomhus: 20,85)
400 m: 46,24 (inomhus: 47,06)
EM-​​semifinal (400 m)
ISM-​​guld (400 m), SM-​​guld (400 m)
Lands­lagsrepr.
Finn­kampen (1:a 400, 2:a 200)
21:a euro­pastat. (200 m)
1:a sv. innestat. (200 o. 400).
1:a sv. utestat. (200 o. 400).

3. Petter Olson, Malmö AI (3:a 2011, antal tidigare år på listan: 3)

Sjukamp (inomhus): 5.868
Tiokamp: 7.857
400 m: 48,37 (inomhus: 48,95)
400 m häck: 51,27
EM-​​deltagare (tiokamp)
Lands­lagsrepr.
Finn­kampen (2:a 400 m häck)
SM-​​guld (400 m häck)
1:a sv. utestat, (400 m häck), 2:a sv. utestat. (tiokamp), 1:a 4:a sv. innestat. (400 m), 2:a sv. innestat. (7-​​kamp)

4. Melker Svärd Jacobsson, Malmö AI (6:a 2011, antal tidigare år på listan: 1)

Stav: 5,48
SM-​​silver (stav)
Lands­lagsrepr.
Finn­kampen (3:a stav)
2:a sv. utestat. (stav).

5. Ben­jamin Olsson, IFK Helsingborg (9:a 2011, antal tidigare år på listan: 3)

60 m (inomhus): 6,88
100 m: 10,56
200 m: 21,43
SM-​​silver (200 m), SM-6:a (100 m), ISM-​​brons (60 m)
Lands­lagsrepr.
Finn­kampen (4:a 200 m)
Inom­hus­landskamp NOR-​​SWE-​​FIN (4:a 200 m)
5:a sv. utestat. (100 m), 7:a sv. utestat. (200 m)
6:a sv. innestat. (60 m), 4:a sv. innestat. (200 m)

6. Staffan Ek, Björnstorps IF (10:a 2011, antal tidigare år på listan: 1)

1.500 m: 3.45,35 (inomhus: 3.51,68)
3.000 m: 8.02,69 (inomhus: 8.18,16)
SM-4:a (1.500 m)
Lands­lagsrepr.
Finn­kampen (4:a 1.500 m)
Inom­hus­landskamp NOR-​​SWE-​​FIN (4:a 3.000 m)
5:a sv. utestat. (1.500 m), 4:a sv. utestat (3.000 m)
4:a sv. innestat. (1.500 m), 5:a sv. innestat (3.000)

7. Anton Levin, IFK Helsingborg (2011: -, antal tidigare år på listan: -)

60 m häck (inomhus): 8,19
110 m häck: 14,35
SM-4:a (110 m häck), ISM-4:a (60 m häck)
5:a sv. utestat. (110 m häck), 8:a sv. innestat. (60 m häck)

8. Axel Härstedt, Malmö AI (5:a 2011, antal tidigare år på listan: 3)

Diskus: 61,57
SM-5:a (diskus)
4:a sv. utestat. (diskus).

9. Sebastian Ekstrand, Öresund FK (2011: -, antal tidigare år på listan: -)

Tresteg: 15,26 (inomhus: 15,17)
SM-5:a (tresteg), ISM-​​brons (tresteg)
7:a sv. utestat (tresteg), 5:a sv. innestat. (tresteg).

10. Hampus Forsberg, Öresund FK (2011: -, antal tidigare år på listan: -)

200 m: 21,86 (inomhus: 22,15)
400 m: 48,54
SM-4:a (400 m), SM-​​brons (4 x 100 m)
Lands­lagsrepr.
Inom­hus­landskamp NOR-​​SWE-​​FIN (1:a 4 x 200 m)
7:a sv. utestat. (400) 5:a sv. innestat. (200 m).

Närmast (bok­stavs­ordning): Viktor Ekelund, Jesper Lang, Martin Nilson, Anton Wåhlin


1. Josefin Mag­nusson, Malmö AI (1:a 2011, antal tidigare år på listan: 4)

200 m: 24,41
400 m: 53,69 (inomhus: 53,30)
SM-​​guld (400 m), ISM-​​silver (400 m), ISM-​​silver (4 x 200 m), SM-​​guld (4 x 100 m), SM-​​brons (4 x 400 m)
EM-​​deltagare
Lands­lagsrepr.
Finn­kampen (3:a 400 m),
Inom­hus­landskamp NOR-​​SWE-​​FIN (3:a 400 m, 1:a 4 x 200 m)
8:a sv. utestat. (200 m), 2:a sv. utestat. (400 m)
2:a i sv. innestat. (400).

2. Per­nilla Nilsson, IFK Trel­leborg (4:a 2011, antal tidigare år på listan: 1)

60 (inomhus): 7,65
100: 11,79
200: 24,00 (inomhus: 24,57)
ISM-​​guld (200 m), SM-​​silver (200 m)
Lands­lagsrepr.
Finn­kampen (4:a 200 m),
Inom­hus­landskamp NOR-​​SWE-​​FIN (3:a 400 m, 1:a 4 x 200 m)
7:a sv. utestat. (100 m), 3:a i sv. utestat. (200 m), 5:a i sv. innestat. (200 m), .

3. Per­nilla Tor­nemark, Malmö AI (8:a 2011, antal tidigare år på listan: 5)

400: 55,86 (inomhus: 56,48)
SM-​​brons (400 m), SM-​​guld (4 x 100 m), SM-​​brons (4 x 400 m), ISM-​​silver (4 x 200 m)
9:a i sv. utestat. (400 m), 7:a sv. innestat. (400 m).

4. Emma Tuvesson, IFK Helsingborg (2:a 2011, antal tidigare år på listan: 3)

60 m häck (inomhus): 8,38
100 m häck: 14,00
ISM-​​brons (60 m häck)
Lands­lagsrepr.
Inom­hus­landskamp NOR-​​SWE-​​FIN (2:a 60 m häck)
6:a i sv. utestat. (100 m häck), 2:a i sv. innestat. (60 m häck).

5. Elise Malmberg, Häss­le­holms AIS (2011: -, antal tidigare år på listan: -)

200 m: 24,16 (inomhus: 24,78)
Längd: 6,15 (inomhus: 6,14)
Sjukamp: 5.189
SM-5:a 200 m
4:a i sv. utestat. (längd), 7:a i sv. utestat. (200 m), 7:a sv. utestat. (sjukamp)
2:a i sv. innestat. (längd)

6. Malin Olsson, Malmö AI (7:a 2011, antal tidigare år på listan: 3)

Längd: 6,06 (inomhus: 6,10)
SM-4:a (längd), ISM-​​silver (längd)
8:a i sv. utestat. (längd), 4:a i sv. innestat. (längd) .

7. Elin Backman, IFK Helsingborg (3:a 2011, antal tidigare år på listan: 5)

200: 24,79 (inomhus: 24,78)
400 m (inomhus): 56,39
Lands­lagsrepr.
Inom­hus­landskamp NOR-​​SWE-​​FIN (1:a 4 x 200 mk)
7:a i sv. innestat. (200 m), 6:a i sv. innestat. (400 m).

8. Petra Olson, Malmö AI (2011: -, antal tidigare år på listan: 4)

Stav: 4,15 (inomhus: 4,00)
NCAA-​​finalen (12:a) (stav)
5:a i sv. utestat. (stav), 6:a i sv. innestat. (stav).

9. Lina Bengtson, Öresund FK (2011: -, antal tidigare år på listan: -)

Kula: 14,08
SM-4:a (kula)
7:a i sv. utestat. (kula).

10. Daniella Busk, Malmö AI (2011: -, antal tidigare år på listan: -)

100 m: 12,01
200 m: 24,59
SM-5:a (100 m), SM-​​guld (4 x 100 m), SM-​​brons (4 x 400 m), ISM-​​silver (4 x 200 m)

Närmast (bok­stavs­ordning):
Linnea Kil­lander, Sarah Lahti, Nina Runvik.


1. Johan Wissman, IFK Helsingborg (3:a 2010)

200 m: 20,93 (inomhus: 21,26)
400 m: 45,82
ISM-​​guld (200 m), SM-​​guld (200 m), SM-​​guld (400 m)
Lands­lagsrepr.
Inom­hus­landskamp SWE-​​FIN-​​NOR (2:a 200)
Lag-​​EM (4:a 200, 6:a 400)
Finn­kampen (1:a 400, 2:a 200)
1:a sv. innestat. (200).
1:a sv. utestat. (400).

2. Philip Nossmy, Malmö AI (2)

60 m häck (inomhus): 7,82
110 m häck: 13,71
ISM-​​guld (60 m häck), SM-​​silver (110 m häck), SM-​​brons (4 x 100)
Lands­lagsrepr.
Lag-​​EM (5:a 110 m häck)
1:a sv. innestat. (60 m häck).
1:a sv. utestat. (110 m häck).

3. Petter Olson, Malmö AI (6)

Sjukamp (inomhus): 5.671
10-​​kamp: 7.724
400 m häck: 52,59 ISM-​​guld (7-​​kamp), SM-​​guld (10-​​kamp), SM-​​silver (400 m häck), SM-​​brons (4x100 m)
2:a sv. innestat. (7-​​kamp), 1:a sv. utestat. (10-​​kamp), 3:a sv. utestat. (400 m häck).

4. Johan Wal­ler­stein, IFK Lund (5)

3.000 m: 7.59,04 (inomhus: 8.04,89)
5.000 m: 14.18,17
ISM-​​guld (3.000), SM-5:a (5.000),
Lands­lagsrepr.
Inom­hus­landskamp SWE-​​FIN-​​NOR (2:a 3.000)
3:a sv. innestat. (3.000), 1:a sv. utestat. (3.000).

5. Axel Härstedt, Malmö AI (8)

Kula (inomhus): 17,46
Diskus: 61,14
ISM-​​silver (kula), SM-4:a (diskus)
Lands­lagsrepr.
Inom­hus­landskamp SWE-​​FIN-​​NOR (4:a kula)
3:a sv. innestat (kula), 3:a sv. utestat. (diskus).

6. Melker Svärd Jacobsson, Malmö AI (-)

Stav: 5,15 (inomhus: 5,45)
ISM-​​silver (stav)
Lands­lagsrepr.
Inom­hus­landskamp SWE-​​FIN-​​NOR (1:a stav)
2:a sv. innestat (stav), 6:a sv. utestat. (stav).

7. Jonas Lean­dersson, Malmö AI (7)

800: 1.52,32
1.500 m: 3.46,27
SM-​​guld (4 x 1.500), SM-4:a (1.500 m)
Lands­lagsrepr.
Finn­kampen (4:a 1.500)
7:a sv. utestat. (1.500).

8. Abdi Suleiman, Malmö AI (-)

800 m (inomhus): 1.52,13
1.500 m: 3.48,61
ISM-​​silver (800 m), SM-​​brons (4x800)
5:a sv. innestat. (800).

9. Ben­jamin Olsson, IFK Helsingborg (-)

60 m (inomhus): 6,88
100 m: 10,42
200 m: 21,42
ISM-6:a (60 m), SM-7:a (100 m)
Lands­lagsrepr.
Lag-​​EM
2:a sv. utestat. (100), 6:a sv. utestat. (200).

10. Staffan Ek, BJörnstorps IF (-)

800 m: 1.52,62
1.500 m: 3.44,98 (inomhus: 3.51,38)
3.000 m: 8.11,92
5.000 m: 14.35,48
ISM-6:a (1.500 m), SM-6:a (1.500 m)
3:a sv. utestat. (1.500), 6:a sv. utestat (3.000).

Närmast (bok­stavs­ordning): Rizak Dirshe (3), Viktor Ekelund, Martin Nilson (9), Linus Thörnblad (1)


1. Josefin Mag­nusson, Malmö AI (3:a 2010)

400 m: 53,78 (inomhus: 53,67)
ISM-​​guld (400), ISM-​​silver (4x200), SM-​​silver (400), SM-​​guld (4x400), SM-​​brons (4x100)
Lands­lagsrepr.
5-​​lagsmatch (inomhus) (4:a 400)
Inom­hus­landskamp SWE-​​FIN-​​NOR (1:a 400)
Lag-​​EM (11:a 400)
Finn­kampen (4:a 400),
1:a i sv. innestat. (400), 2:a i sv. utestat. (400).

2. Emma Tuvesson, IFK Helsingborg (4)

60 m häck (inomhus): 8,29
100 m häck: 13,43
ISM-​​guld (60 m häck)
Lands­lagsrepr.
5-​​lagsmatch (inomhus) (5:a 60 m häck)
Inom­hus­landskamp SWE-​​FIN-​​NOR (5:a 60 m häck)
Lag-​​EM (11:a 100 m häck)
Finn­kampen (2:a 100 m häck),
2:a i sv. innestat. (60 m häck), 1:a i sv. utestat. (100 m häck).

3. Elin Backman, IFK Helsingborg (2)

200: 24,28 (inomhus: 24,68)
ISM-​​brons (200), SM-​​brons (200)
Lands­lagsrepr.
5-​​lagsmatch (inomhus) (5:a 200 m)
Inom­hus­landskamp SWE-​​FIN-​​NOR (3:a 200 m)
Lag-​​EM
Finn­kampen (6:a 200 m)
3:a i sv. innestat. (200), 5:a i sv. utestat. (200).

4. Per­nilla Nilsson, IFK Trel­leborg (-)

60 (inomhus): 7,60
100: 11,96
200: 24,28 (inomhus: 24,37)
ISM-​​guld (200)
1:a i sv. innestat. (200), 5:a i sv. utestat. (200).

5. Ellen Björ­klund, IFK Lund (5)

Höjd: 1,80 (inomhus: 1,82)
ISM-​​brons (höjd), SM-5:a (höjd)
Lands­lagsrepr.
Inom­hus­landskamp SWE-​​FIN-​​NOR (5:a höjd)
3:a i sv. innestat. (höjd), 5:a i sv. utestat. (höjd), .

6. Ida Storm, Malmö AI (-)

Vikt (inomhus): 20,70
Slägga: 63,72
SM-7:a (slägga)
1:a i sv. innestat. (vikt), 4:a i sv. utestat. (slägga), .

7. Malin Olsson, Malmö AI (6)

Längd: 6,12 (inomhus: 6,24)
SM-6:a (längd)
2:a i sv. innestat. (längd), 6:a i sv. utestat. (längd).

8. Per­nilla Tor­nemark, Malmö AI (-)

400: 56,61
SM-​​guld (4x400), SM-4:a (400)
11:a i sv. utestat. (400).

9. Linnéa Collin, Malmö AI (-)

400: 56,92
SM-​​guld (4x400), SM-​​brons (4x100), SM-7:a (400)

10. Nina Runvik, Malmö AI (-)

SM-​​guld (4x400).

Närmast (bok­stavs­ordning):
Daniella Busk, Linnea Kil­lander.


1. Linus Thörnblad, Malmö AI (1:a 2009)

Höjd: 2,30
10:a i IAAF:s ute­sta­tistik, 6:a i Euro­pastat.,
EM-4:a, Lag-​​EM del­tagare (2:a),
Två 1:a platser och en 3:e plats i Diamond League,
1:a sv. utestat.

2. Philip Nossmy, Malmö AI (5)

110 m häck: 13,56
60 m häck (inomhus): 7,68
60 m (inomhus): 6,86
IVM-​​semi (60 m häck), EM-​​semi (110 m häck)
SM-​​guld (110 m häck), ISM-​​guld (60 m häck), SM-​​silver (4 x 100)
Finn­kamps­segrare, Lag-​​EM del­tagare (3:a)
17 i Euro­pastat., 1:a sv. utestat. (110 m häck).

3. Johan Wissman, IFK Helsingborg (2)

200 m: 20,76
400 m: 46,25
EM-​​semi (200), Finn­kamps­del­tagare (2:a), Lag-​​EM del­tagare (2:a 200, 4:a 400)
27:a i Euro­pastat. (200),
1:a sv. utestat. (200, 400).

4. Rizak Dirshe, Malmö AI (3)

1.500 m: 3.40,60 (inomhus: 3.50,60)
EM-​​deltagare, Lag-​​EM del­tagare (4:a), ISM-​​guld (1.500), SM-​​guld (1.500 o. 4 x 1.500),
2:a sv. utestat. (1.500), 3:a sv. innestat.(1.500).

5. Johan Wal­ler­stein, IFK Lund (6)

3.000 m: 8.07,62 (inomhus: 8.13,38)
5.000 m: 13.45,67
ISM-​​guld 3.000), SM-​​brons (5.000),
EM-​​deltagare (5.000), Lag-​​EM del­tagare (4:a), Finnkamp (3:a)
1:a sv. utestat. (3.000), 2:a sv. utestat. (5.000),

6. Petter Olson, Malmö AI (4)

Stav (inomhus): 5,02
200 m (inomhus): 22,20
10-​​kamp: 7.470 (inomhus 7-​​kamp: 5.558)
ISM-​​silver (7-​​kamp), ISM-4:a (stav),
Europa-​​cup del­tagare (10:a)
3:a sv. innestat. (7-​​kamp), 6:a sv. innestat. (200), 7:a sv. innestat. (stav).

7. Jonas Lean­dersson, Malmö AI (-)

1.500 m: 3.43,65 (inomhus: 3.50,99)
ISM-​​silver (1.500), SM-​​brons (1.500), SM-​​guld (4 x 1.500),
Finnkamp (3:a)
4:a sv. stat. (1.500 inne o. ute).

8. Axel Härstedt, Malmö AI (-)

Kula (inomhus): 16,87
Diskus: 58,53
ISM-​​brons (kula)
3:a sv. utestat. (diskus), 4:a sv. innestat (kula).

9. Martin Nilson, Malmö AI (-)

1.500 m: 3.47,68
SM-4:a (1.500), SM-​​guld (4 x 1.500)
Finnkamp (6:a)
6:a sv. utestat. (1.500).

10. Marvin Tay, Malmö AI (-)

60 m häck (inomhus): 16,87
110 m häck: 14,59
ISM-4:a (60 m häck), SM-5:a (110 m häck)
5:a sv. utestat. (110 m häck), 8:a sv. innestat (60 m häck).

Närmast (bok­stavs­ordning): Sebastian Ekstrand, Magnus Hall­grimsson, Ben­jamin Olsson (8), Håkan Runvik


1. Tracey Andersson, IFK Trel­leborg (1:a 2009)

Slägga: 69,28
Vikt: 18,08 (inomhus)
SM-​​silver (slägga), ISM-​​guld (vikt)
EM-​​final (11:a), Lag-​​EM del­tagare (5:a)
Finn­kampen (2:a)
Sv. rekord i slägga, 25:a i euro­pastat. (slägga), 1:a i sv. innestat. (vikt).

2. Elin Backman, IFK Helsingborg (8)

60 m (inomhus): 7,58
100: 11,68
200: 23,50 (inomhus: 24,39)
SM-​​guld (200), ISM-​​silver (200), SM-4:a (100), ISM-4:a (60 m)
EM-​​deltagare, Lag-​​EM del­tagare (3;a 200 m, 1:a 4x100), Finn­kamps­segrare, 1:a i sv. utestat. (200), 2:a i sv. innestat. (200), 4:a sv. utestat. (100).

3. Josefin Mag­nusson, Malmö AI (3)

400 m: 54,28 (inomhus: 55,03)
SM-​​silver (400), ISM-​​silver (400), ISM-​​silver (4 x 200)
Lag-​​EM del­tagare (3:a 4x400), Finnkamp (3:a 400, 1:a 4x400),
5:a i sv. utestat. (400), 4:a i sv. innestat. (400).

4. Emma Tuvesson, IFK Helsingborg (-)

100 m häck: 13,38
SM-​​silver (100 m häck)
Finn­kamps­segrare
Distrikts­rekord 100 m häck, 2:a i sv. utestat. (100 m häck).

5. Ellen Björ­klund, IFK Lund (6)

Höjd: 1,82 (inomhus: 1,84)
ISM-​​brons (höjd), SM-6:a (höjd)
4:a i sv. utestat. (höjd), 3:a i sv. innestat. (höjd).

6. Malin Olsson, Malmö AI (4)

Längd: 6,23 (inomhus: 6,08)
ISM-5:a (längd)
4:a i sv. utestat. (längd), 3:a i sv. innestat. (längd).

7. Petra Olsen, Malmö AI (2)

Stav: 4,12 (inomhus: 4,22)
ISM-6:a
5:a i sv. utestat., 4:a i sv. innestat.

8. Sofie Persson, IFK Helsingborg (t.o.m. 2/​7) (7)

400: 53,41
800 (inomhus): 2.04,64
2:a i sv. utestat. (400), 1:a i sv. innestat. (800).

9. Hanna Karlsson, Malmö AI (5)

3.000 m: 9.40,27
6:a i sv. utestat. (3.000)

10. Alissa Söderberg, Malmö AI (-)

Stav: 4,01 (inomhus: 4,12)
7:a i sv. utestat. (stav), 6:a i sv. innestat. (stav).

Närmast (bok­stavs­ordning):
Malin Andersson (9), Nat­halie Busk, Isabell Englund, Jasmine Hen­riksson.

1. Linus Thörnblad, Malmö AI (2:a 2008)

Höjd: 2,31 (inomhus: 2,36)
12:a i IAAF:s ute­sta­tistik, 2:a i IAAF:s innesta­tistik, ISM-​​guld, 1:a sv. utestat. 1:a sv. innestat., VM-5:a, IEM-​​deltagare, Finn­kamps­seger, Lag-​​EM del­tagare

2. Johan Wissman, IFK Helsingborg (1)

200 m: 20,56 (inomhus: 20,93)
400 m: 45,81 (inomhus: 45,89)
3:a i IAAF:s innesta­tistik (400), IEM-​​guld (400), VM-​​semi (400), SM-​​guld (200), ISM-​​guld (200), 1:a sv. stat. (200 inne o. ute, 400 inne o. ute), Finn­kamps­seger (200, 400), 2:a lag-​​EM (400)

3. Rizak Dirshe, Malmö AI (5)

1.500 m: 3.40,40 (inomhus: 3.46,87)
ISM-​​brons (1.500), SM-​​guld (1.500 o. 4 x 1.500), 1:a sv. utestat. (1.500), 5:a sv. innestat.(1.500), 2:a sv. innestat. (800), lands­lagsrepr. (Finn­kamps­seger)

4. Petter Olson, Malmö AI (-)

Stav: 5,00 (inomhus: 5,14)
10-​​kamp: 7.320 (inomhus 7-​​kamp: 5.682)
SM-​​guld (10-​​kamp), ISM-​​guld (7-​​kamp), SM-​​brons (stav), ISM-​​brons (stav), 2:a sv. innestat. (7-​​kamp), 3:a sv. innestat. (stav), 4:a sv. utestat. (10-​​kamp), lands­lagsrepr.

5. Philip Nossmy, Malmö AI (-)

110 m häck: 13,67
SM-​​guld (110 m häck o. 4 x 100), 2:a sv. utestat. (110 m häck), lands­lagsrepr. (Finn­kamps­seger)

6. Johan Wal­ler­stein, IFK Lund (6)

1.500 m: 3.48,40
3.000 m: 8.13,15 (inomhus: 7.54,43)
5.000 m: 14.02,05
SM-​​silver (5.000), ISM-​​brons (3.000), SM-​​silver (1.500),
NM-5:a (terräng), IEM-​​deltagare (3.000),
13:e i EAA:s innestat. (3.000), 3:a sv. utestat. (3.000), 3:a sv. innestat. (3.000), 4:a sv. utestat. (5.000),
lands­lagsrepr.

7. Ben­jamin Olsson, IFK Helsingborg (-)

60 m: 6,89
100 m: 10,56
200 m: 21,01 (inomhus: 22,01)
ISM-​​silver (200), 2:a sv. utestat. (200), 3:a sv. innestat. (200), 4:a sv. utestat. (100),
lands­lagsrepr.

8. Jens Löfgren, Malmö AI (-)

60 m: 6,77
100 m: 10,52
ISM-​​brons (60) SM-​​guld (4 x 100), 1:a sv. innestat. (60), 2:a sv. utestat. (100),
lands­lagsrepr.

9. Daniel Persson, Malmö AI (9)

60 m: 6,86 (inomhus)
100 m: 10,62
SM-​​brons (100),
SM-​​guld (4 x 100)
6:a i sv. utestat. (100)

10. Jesper Fritz, Malmö AI (3)

Stav: 5,61 (inomhus: -)
28:a i EAA:s utestat., delad seger i DN-​​galan, VM-​​deltagare, 2.a i sv. stat. (ute)

Närmast (bok­stavs­ordning): Axel Härstedt, Jonas Lean­dersson, Per Stran­dquist


1. Tracey Andersson, IFK Trel­leborg (1:a 2008)

Slägga: 67,99
Vikt: 17,60 (inomhus)
SM-​​silver (slägga), ISM-​​silver (vikt)
lands­lagsrepr.,
distrikts­rekord i slägga, 2:a i sv. utestat. (slägga), 2:a i sv. innestat. (vikt).

2. Petra Olsen, Malmö AI (2)

Stav: 4,16 (inomhus: 4,20)
ISM-​​guld, SM-​​brons,
lands­lagsrepr.,
4:a i sv. utestat., 2:a i sv. innestat.

3. Josefin Mag­nusson, Malmö AI (3)

400 m: 54,22 (inomhus: 55,16)
ISM-​​guld (400), SM-​​brons (4 x 100), SM-5:a (400)
lands­lagsrepr.,
5:a i sv. utestat. (400), 2:a i sv. innestat. (400).

4. Malin Olsson, Malmö AI (-)

Längd: 6,12 (inomhus: 5,99)
SM-​​brons (längd), ISM-​​brons (längd)
lands­lagsrepr. (2:a i Finn­kampen),
4:a i sv. utestat. (längd), 3:a i sv. innestat. (längd).

5. Hanna Karlsson, Malmö AI (4)

3.000 m: 9.36,68 (inomhus)
1.500 m: 4.31,10
ISM-​​silver (3.000), SM-​​brons (terräng 4 km),
SM-4:a (terräng 8 km), SM-6:a (1.500)
2:a i sv. innestat. (3.000)

6. Ellen Björ­klund, IFK Lund (-)

Höjd: 1,81 (inomhus: 1,81)
SM-​​brons (höjd), ISM-4:a (höjd)
6:a i sv. utestat. (höjd), 4:a i sv. innestat. (höjd).

7. Sofie Persson, IFK Helsingborg (-)

400: 54,40
800: 2.07,68 (inomhus: 2.05,74)
400 häck: 57,96
1:a i sv. utestat. (400 häck), 1:a i sv. innestat. (800), 6:a i sv. utestat. (400).

8. Elin Backman, IFK Helsingborg (-)

100: 11,85
200: 24,31 (inomhus: 24,78)
SM-4:a (200), ISM-4:a (200), SM-5:a (100),
lands­lagsrepr., 5:a i sv. utestat. (100), 6:a i sv. utestat. o. innestat. (200).

9. Malin Andersson, Hele­ne­holms IF (-)

Spjut: 46,74
SM-​​brons (spjut), 6:a i sv. utestat. (spjut).

10. Isabell Lilja, Malmö AI (-)

Stav: 4,00 (inomhus: 4,00)
ISM-​​brons (stav), 5:a i sv. innestat. (stav), 8:a i sv. utestat. (stav).

Närmast (bok­stavs­ordning):
Nat­halie Busk, Isabell Englund, Nina Runvik.


1. Johan Wissman, IFK Helsingborg (1:a 2007)

200 m: 20,77 (inomhus: 20,91)
400 m: 44,64 (inomhus: 46,04)
9:a i IAAF:s ute­sta­tistik (400), 6:a i IAAF:s innesta­tistik (400), IVM-​​silver (400), 8:a OS (400), 8:a i World Athletics Final, 1:a sv. stat. (200 inne o. ute, 400 inne o. ute), Segrar i Euro­pacupen inomhus (400) och utomhus (200, 400)

2. Linus Thörnblad, Malmö AI (2)

Höjd: 2,31 (inomhus: 2,35)
5:a på världs­ran­kingen (höjd), delad 12:a i IAAF:s ute­sta­tistik, 6:a i IAAF:s innesta­tistik, 5:a i World Athletics Final, SM-​​silver, ISM-​​silver, 2:a sv. utestat. 2:a sv. innestat., Finn­kamps­seger, OS-​​deltagare

3. Jesper Fritz, Malmö AI (4)

Stav: 5,63 (inomhus: 5,55)
SM-​​guld, ISM-​​silver, IVM-​​deltagare, OS-​​deltagare, 2.a i sv. stat. (ute o. inne), lands­lagsrepr. (2:a i Finn­kampen)

4. Per Stran­dquist, Malmö AI (6)

60 m: 6,79
100 m: 10,50
Längd: 7,32
ISM-​​guld (60), SM-​​silver (100), SM-​​guld (stafett),
2:a i sv. utestat. (100), 2:a i sv. innestat. (60), 9:a i sv. utestat. (längd), lands­lagsrepr.

5. Rizak Dirshe, Malmö AI (3)

1.500 m: 3.44,7m (inomhus: 3.50,85)
ISM-​​guld (1.500), SM-​​guld (stafett), 2:a sv. utestat. (1.500), 5:a sv. innestat., lands­lagsrepr.

6. Johan Wal­ler­stein, Malmö AI (9)

1.500 m: 3.45,37
3.000 m: 8.03,85 (inomhus: 8.10,59)
ISM-​​silver (3.000), SM-​​silver (1.500), SM-​​guld (stafett).
NM-4:a (terräng), EM-​​deltagare (terräng),
3:a i sv. utestat. (1.500 o. 3.000), 3:a i sv. innestat. (3.000),
lands­lagsrepr. (2:a i Finn­kampen)

7. Stellan Kjel­lander, Malmö AI (-)

Slägga: 64.96
Vikt: 17,46 (inomhus) SM-​​silver (slägga), ISM-​​brons (vikt),
4:a i sv. utestat. (slägga) 3:a sv. innestat. (vikt).

8. David Frykholm, Malmö AI (5)

Längd: 7,48 (inomhus: 7,39)
ISM-​​silver (längd), SM-6:a (längd),
6:a i sv. utestat. (längd), 3:a i sv. innestat. (längd).

9. Daniel Persson, Malmö AI (-)

60 m: 6,79 (inomhus)
100 m: 10,69
ISM-​​silver (60), SM-7:a (100),
SM-​​guld (stafett)
8:a i sv. utestat. (100), 1:a sv. innestat. (60)

10. Robin Rohlén, Malmö AI (-)

800 m: 1.48,48
SM-4:a (800), 4:a i Finn­kampen,
2:a i sv. utestat. (800)

Närmast (bok­stavs­ordning): Axel Härstedt, Petter Olson, Ben­jamin Olsson, Emil Zail


1. Tracey Andersson, IFK Trel­leborg (3:a 2007)

Slägga: 65,24
Vikt: 17,68 (inomhus)
SM-​​guld (slägga), ISM-​​guld (vikt)
5:a i Finn­kampen
2:a i sv. utestat. (slägga), 2:a i sv. innestat. (vikt).

2. Petra Olsen, Malmö AI (9)

Stav: 4,25 (inomhus: 4,00)
SM-​​guld, ISM 7:a,
4:a i Finn­kampen
2:a i sv. utestat., 4:a i sv. innestat.

3. Josefin Mag­nusson, Malmö AI (-)

400 m: 54,78 (inomhus: 55,49)
SM-​​silver (400), ISM-​​guld (400),
4:a i Finn­kampen,
3:a i sv. utestat. (400), 5:a i sv. innestat. (400).

4. Hanna Karlsson, Malmö AI (1)

5.000 m: 16.27,98
SM-​​silver (5.000),
3:a i Finn­kampen, 6:a i NM terräng
2:a i sv. utestat. (5.000)

5. Nina Runvik, Malmö AI (6)

60 m: 7,58 (inomhus) 200 m: 24,31 (inomhus: 24,14)
ISM-​​guld (200), SM-​​silver o. brons (stafett)
3:a i Finn­kampen,
8:a sv. utestat. (200), 1:a sv. innestat. (200), 6:a i sv. innestat. (60).

6. Maria Rendin, Malmö AI (2)

Stav: 3,80 (inomhus: 4,17)
ISM-​​guld (stav),
2:a i sv. innestat. (stav)

7. Pernila Tor­nemark, Malmö AI (5)

400 m: 55,39 (inomhus: 55,57)
ISM-​​brons (400), SM-​​silver (stafett), SM-4:a (400),
3:a i Finn­kampen,
7:a sv. utestat. (400), 6:a i sv. innestat. (400)

8. Frida Persson, IFK Helsingborg (-)

100 m: 11,94
200 m: 24,52 (iomhus: 24,80)
400 m: 56,96 (inomhus: 55,87)
400 m häck: 58,04
1:a i Finn­kampen (400 m häck),
8:a i sv. utestat. (100 m), 2:a sv. utestat. (400 m häck),
7:a sv. innestat. (200 o. 400)

9. Emma Tuvesson, IFK Helsingborg (-)

100 m häck: 13,69
SM-​​brons (100 m häck),
2:a i sv. utestat. (100 m häck)

10. Anna Nilson, Malmö AI (10)

Stav: 3,87 (inomhus: 3,70)
SM-​​brons, 8:a sv. utestat.

Närmast (bok­stavs­ordning):
Elin Backman, Ellen Björ­klund, Nat­halie Busk, Jasmine Hen­riksson, Malin Olsson, Kim Petersson.


1. Johan Wissman, IFK Helsingborg (2:a 2006)

100 m: 10,51
200 m: 20,30 (sv. rekord) (inomhus: 20,73)
400 m: 44,56 (sv. rekord) (inomhus: 46,17)
5:a på världs­ran­kingen (400) och 7:a på 200, 8:a i IAAF:s ute­sta­tistik (400), 21:a i IAAF:s ute­sta­tistik (200), 7:a VM (400), SM-​​guld (200 inne o. ute). 1:a sv. stat. (200 inne o. ute, 400 inne o. ute), Finn­kamps­seger

2. Linus Thörnblad, IFK Lund (1)

Höjd: 2,31 (inomhus: 2,38)
7:a på världs­ran­kingen (höjd), delad 12:a i IAAF:s ute­sta­tistik, IEM-​​silver, 3:a i World Athletics Final, SM-​​silver, ISM-​​silver, 2:a sv. utestat. 1:a sv. innestat., Finn­kamps­seger

3. Rizak Dirshe, Malmö AI (3)

1.500 m: 3.39,30
SM-​​guld (1.500 inne o. ute), SM-​​silver (stafett), 1:a sv. stat. (1.500 inne o. ute), lands­lagsrepr.

4. Jesper Fritz, Malmö AI (4)

Stav: 5,70 (distrikts­rekord)
Delad 30:e i IAAF:s ute­sta­tistik, 2.a i sv. stat., lands­lagsrepr. (1:a i Euro­pacupen)

5. David Frykholm, Malmö AI (-)

Längd: 7,65
SM-​​silver (inne o. ute), 1:a i sv. innestat. 2:a sv. utestat., lands­lagsrepr.

6. Per Stran­dquist, Malmö AI (7)

60 m: 6,81
100 m: 10,42
Längd: 7,51
1:a i sv. utestat. (100), 3:a i sv. innestat. (60 o. längd), 4:a i sv. utestat. (längd), lands­lagsrepr.

7. Axel Härstedt, IK Finish (-)

Diskus: 56,14
Kula: 16,29 (inomhus)
SM-​​silver (diskus), ISM-​​brons (kula), 4:a i sv. utestat. (diskus), 7:a i sv. innestat. (kula), lands­lagsrepr.

8. Ben­jamin Olsson, IFK Helsingborg (-)

100 m: 10,69
200 m: 22,30
SM-​​brons (100), 7:a i sv. ute­sta­tistik (100)

9. Johan Wal­ler­stein, Malmö AI (8)

1.500 m: 3.46,74
3.000 m: 8.26,02
SM-​​silver (stafett), NM-5:a (terräng), 7:a i sv. ute­sta­tistik (1.500), lands­lagsrepr.

10. Ken Pihlblad, Malmö AI (-)

1.500 m: 3.49,13 (inomhus: 3.50,86)
SM-​​silver (stafett), 4:a i sv. innestat.

Närmast (bok­stavs­ordning): Johan Carlsson, Jonas Hen­riksson, Pawel Szczyrba


1. Hanna Karlsson, Malmö AI (6:a 2006)

1.500 m: 4.21,72
5.000 m: 16.31,76
SM-​​guld (terräng 4 o. 8 km och 5.000 m)
4:a i sv. utestat. (1.500 o. 5.000), 1:a i sv. innestat. (3.000) o. 3:a i sv. innestat. (1.500).
Finn­kamps­seger

2. Maria Rendin, Malmö AI (-)

Stav: 4,35 (distrikts­rekord)
SM-​​silver, 2:a i sv. utestat., lands­lagsrepr.
(ISM-​​silver för Örgryte)

3. Tracey Andersson, IFK Trel­leborg (2)

Slägga: 63,90
SM-​​silver, ISM-​​guld (vikt), 2:a i sv. utestat., lands­lagsrepr.

4. Elin Backman, IFK Helsingborg (5)

60 m: 7,65
100 m: 11,92
200 m: 24,11 (inomhus: 25,17)
400 m: — (inomhus: 56,71)
SM-​​silver (200 m), 5:a i sv. utestat. (200), lands­lagsrepr.

5. Per­nilla Tor­nemark, Malmö AI (-)

200 m: 24,41
400 m: 54,88 (inomhus 55,13)
ISM-​​guld (400 o. stafett), SM-​​brons (400)
3:a i sv. innestat. (400)

6. Nina Runvik, Malmö AI (-)

100 m: 11,94
200 m: 24,65 (inomhus 24,75)
ISM-​​guld (stafett), ISM-​​silver (200), 4:a i sv. innestat. (200)

7. Daniela Lincoln-​​Saavedra, Malmö AI (1)

60 m: 7,57
Längd: — (inomhus: 6,41)
ISM-​​guld (längd), 2:a sv. innestat. (längd)

8. Emma Hansson, Malmö AI (-)

60 m häck: 8,56
100 m häck: 13,72
ISM-​​brons (60 m häck), 4:a i sv. utestat. (100 m häck), 4:a sv. innestat. (60 m häck)

9. Petra Olsen, Malmö AI (-)

Stav: 4,07 (inomhus 4,16)
SM-4:a, ISM-4:a, 4:a i sv. ute– o. innestat.

10. Anna Nilson, Malmö AI (-)

Stav: 4,05
SM-​​brons, 5:a sv. utestat.

Närmast (bok­stavs­ordning):
Linnea Collin, Emelie Gustafsson, Char­lotte Sin­clair


1. Linus Thörnblad, IFK Lund (2:a, 2005)

Höjd: 2,34 (distrikts­rekord) (inomhus: 2,34)
4:a på världs­ran­kingen (höjd), delad 2:a på IAAF:s ute­sta­tistik, IVM-​​brons, EM-4:a, segrare i World Athletics Final, ISM-​​silver, delad 1:a sv. utestat. 1:a sv. innestat., Finn­kamps­seger

2. Johan Wissman, IFK Helsingborg (1)

100 m: 10,45
200 m: 20,38 (sv. rekord) (inomhus: 20,89)
400 m: — (inomhus: 47,26)
15:e på världs­ran­kingen (200), 26:a på IAAF:s ute­sta­tistik (200), EM-​​silver, SM-​​guld (200 inne o. ute). 1:a sv. stat. (200 inne o. ute, 400 inne), Finn­kamps­seger

3. Rizak Dirshe, Malmö AI (4)

800 m: 1.48,77
1.500 m: 3.38,47
20:e på euro­pas­ta­tistiken (1.500), ISM-​​guld (1.500), SM-​​guld (stafett), SM-​​silver (1.500 o. terräng), 1:a sv. stat. (1.500), 2:a i sv. stat. (800), EM-​​deltagare (9:a på 1.500), lands­lagsrepr.

4. Jesper Fritz, Malmö AI (8)

Stav: 5,60 (distrikts­rekord)
Delad 27:a i euro­pas­ta­tistiken, SM-​​silver, 2.a i sv. stat., EM-​​deltagare, lands­lagsrepr.

5. Daniel Persson, Malmö AI (5)

60 m: 6,68
100 m: 10,50
ISM-​​guld (60 m), SM-​​guld (100), 1:a i sv. innestat. (60). 3:a sv. utestat. (100), EM-​​deltagare, lands­lagsrepr.

6. Philip Nossmy, Malmö AI (3)

60 m häck: 7,83
110 m häck: 13,90
ISM-​​guld (60 m häck), 1:a i sv. innestat. (60 m häck), 3:a i sv. utestat. (110 m häck)

7. Per Stran­dquist, Malmö AI (7)

60 m: 6,77
100 m: 10,60
200 m: 21,23 (inomhus: 21,75)
ISM-4:a (60 m), ISM-​​silver (200 m), SM-​​brons (200 m), 2:a i sv. innestat. (60, 200), 3:a i sv. utestat. (200), lands­lagsrepr.

8. Johan Wal­ler­stein, Malmö AI (-)

1.500 m: 3.46,94
3.000 m: 8.16,71 (inomhus: 8.26,00)
SM-​​brons (1.500), SM-​​guld (stafett), SM-5:a (terräng), ISM-5:a (3.000)

9. Erik Emilsson, Malmö AI (10)

1.500 m: 3.49,58
3.000 m hinder: 8.47,55
SM-​​guld (stafett), 5:a i sv. stat. (3.000 m hinder)

10. Anders Hansson, Hele­ne­holms IF (-)

Längd: 7,18 (innomhus: 7,28)
ISM-​​silver, SM-5:a, 3:a i sv. innestat.

Närmast (bok­stavs­ordning): Johan Carlsson, Sebastian Ekstrand, Mikael Lilja, Ken Pihlblad, Pawel Szczyrba


1. Daniela Lincoln-​​Saavedra, Malmö AI (3:a 2005)
60 m: 7,49
100 m: 11,56 (distrikts­rekord)
60 m häck: 8,50
Längd: 6,56 (distrikts­rekord) (inomhus: 6,32)
32:a på världs­ran­kingen (längd), SM-​​guld (100 m), SM-​​silver (längd), ISM-​​guld (längd), ISM-​​brons (60 m häck), 1:a i sv. innestat. (längd), 2;a sv. utestat. (100 o. längd), 3:a sv. innestat. (60 m häck), EM-​​deltagare, lands­lagsrepr.

2. Tracey Andersson, IFK Trel­leborg (1)

Slägga: 65,48 (distrikts­rekord)
SM-​​silver, 2:a i sv. stat., EM-​​deltagare, lands­lagsrepr.

3. Anneli Melin, IFK Helsingborg (4)

200 m: 24,91 (inomhus: 25,08)
400 m häck: 57,44
ISM-​​guld (200 m), SM-​​guld (400 m häck), 2:a i sv. stat. (400 m häck), 5:a i sv. innestat. (200 m), EM-​​deltagare, lands­lagsrepr.

4. Ellinor Widh, IK Pallas (-)

Spjut: 52,97 (distrikts­rekord)
SM-​​guld, 2:a i sv. stat.

5. Elin Backman, IFK Helsingborg (-)

60 m: 7,70
100 m: 12,07
200 m: 24,63 (inomhus: 25,10)
400 m: 55,95 (inomhus: 57,24)
ISM– brons (200 m)

6. Hanna Karlsson, Malmö AI (2)

800 m: 2.07,85
1.500 m: 4.19,12
3.000 m: — (inomhus: 9.56,59)
ISM-5:a (3.000 m), SM-5:a (1.500 m), 4:a i sv. stat. (1.500)

7. Malin Svensson, IFK Helsingborg (-)

Tresteg: 12,77
SM-4:a (tresteg), 5:a i sv. stat., lands­lagsrepr.

8. Emelie Gus­tavsson, Malmö AI (-)

Stav: 3,96 (inomhus: 3,70)
SM-5:a, 6:a i sv. utestat.

9. Frida Persson, IFK Helsingborg (-)

400 m häck: 59,62
SM-5:a, 5:a i sv. stat.

10. Sofie Persson, IFK Helsingborg (9)

200 m: 24,90 (inomhus: 25,09)
400 m: 54,45 (inomhus: 56,44)
6:a i sv. stat. (400 m)

Närmast (bok­stavs­ordning):
Linnea Collin, Karin Olsson, Kim Petersson, Nina Tör­nqvist


1. Johan Wissman, IFK Helsingborg (1:a, 2004)

100 m: 10,59
200 m: 20,46 (inomhus 20,93)
400 m: 46,23
30:e på världs­ran­kingen (200), 35:a på IAAF:s ute­sta­tistik (200), SM-​​guld (200 inne o. ute, 400 ute), 1:a sv. sta­tistik (200 inne o. ute, 400 inne), Finn­kamps­seger, IEM– o. VM-​​deltagare

2. Linus Thörnblad, IFK Lund (2)

Höjd: 2,26 (inomhus 2,31)
32:a på världs­ran­kingen, 9:a på IAAF:s innesta­tistik, ISM-​​guld o. SM-​​silver, 2:a sv. sta­tistik, lands­lagsrepr., IEM-​​deltagare

3. Philip Nossmy, Malmö AI (4)

60 m häck: 7,63
110 m häck: 13,81
ISM-​​silver (60 m häck), SM-​​silver (110 m häck), 2:a i sv. sta­tistik (60 o. 110 m häck), lands­lagsrepr.. IEM-4:a

4. Rizak Dirshe, Malmö AI (3)

800 m: 1.47,34
1.500 m: 3.44,70
SM-​​guld (1500, stafett) 2.a i sv. sta­tistik (800 o. 1.500), lands­lagsrepr., VM-​​deltagare

5. Daniel Persson, Malmö AI (-)

60 m: 6,65
100 m: 10,36
ISM-​​guld (60 m), SM-​​guld (stafett), SM-​​brons (100 m), 1:a i sv. sta­tistik (60 o. 100 m), lands­lagsrepr., IEM-​​deltagare

6. Jimisola Laursen, Malmö AI (6)

100 m: 10,56
200 m: 21,15
400 m: 46,17
SM-​​guld (stafett), SM-​​silver (200 o. 400 m), 1:a i sv. sta­tistik (400), 2:a i sv. sta­tistik (100), Finn­kamps­seger, VM-​​deltagare

7. Per Stran­dquist, Malmö AI (-)

60 m: 6,74
100 m: 10,56
200 m: 21,30
SM-​​guld (100 m), SM-​​guld (stafett), ISM-​​silver (60 m), ISM-​​brons (200 m), SM-​​brons (200 m), 2:a i sv. sta­tistik (60 o. 100 m), lands­lagsrepr.

8. Jesper Fritz, Malmö AI (10)

Stav: 5,40 (inomhus 5,55)
ISM-​​silver, 2:a sv. innesta­tistik, 3:a i sv. ute­sta­tistik

9. Alex­ander Ljunggren, IFK Helsingborg (7)

200 m inomhus: 21,38
400 m häck: 52,40
ISM-​​silver (200 m), SM-​​silver (400 m häck), 2:a i sv. sta­tistik (400 m häck), 3:a i sv. innesta­tistik (200 m), lands­lagsrepr.

10. Erik Emilsson, Malmö AI (-)

1.500 m: 3.45,38
3.000 m hinder: 8.34,80
SM-​​guld (stafett) SM-​​brons (1.500 m), 4:a sv. sta­tistik 3.000 m hinder), lands­lagsrepr.

Närmast (bok­stavs­ordning): Johan Carlsson, Martin Hajdu, Patrik Lövgren, Pontus Nilsson, Ken Pihlblad, Adam Sewall, Johan Wal­ler­stein


1. Tracey Andersson, Hele­ne­holms IF (7:a, 2004)

Slägga: 64,85
SM-​​guld, 76:a i IAAF:s sta­tistik, 2:a i sv. sta­tistik, lands­lagsrepr., distrikts­rekord

2. Hanna Karlsson, Malmö AI (6)

800 m: 2.08,04
1.500 m: 4.20,99
ISM-​​silver (1.500 m), SM-​​guld (1.500 m), 4:a i sv. sta­tistik (1.500), lands­lagsrepr.

3. Daniela Lincoln-​​Saavedra, Malmö AI (2)

100 m: 11,97
100 m häck: 13,59
Längd: 6,29
SM-​​silver (längd), 3:a i sv. sta­tistik (längd), lands­lagsrepr.

4. Anneli Melin, IFK Helsingborg (-)

400 m häck: 57,90
ISM-​​brons (200 m), SM-​​brons (400 m häck), 3:a i sv. sta­tistik (400 m häck), lands­lagsrepr.

5. Kajsa Haglund, Hele­ne­holms IF (-)

800 m: 2.06,55
1.500 m: 4.21,37
SM-​​brons (1.500 m inne o. ute), 5:a i sv. sta­tistik (800 o. 1.500 m), lands­lagsrepr.

6. Catarina Andersson, IFK Helsingborg (-)

Kula: 15,85
SM-​​brons (kula), 3:a i sv. sta­tistik (kula), lands­lagsrepr., Finn­kamps­seger

7. Per­nilla Tor­nemark, Malmö AI (8)

60 m inomhus: 7,69
200 m inomhus: 24,58
400 m inomhus: 56,14
Längd inomhus: 6,00
ISM-​​silver (längd), 2:a i sv. innesta­tistik (längd), lands­lagsrepr.

8. Maria Pet­tersson, IFK Helsingborg (9)

Kula: 14,31
Diskus: 52,53
SM-​​brons (diskus), 4:a i sv. sta­tistik (diskus), lands­lagsrepr.

9. Sofie Persson, IFK Helsingborg (-)

400 m: 54,49 (inomhus: 54,51)
ISM-​​brons (400 m), 4:a i sv. sta­tistik (400 m)

10. Jenny Ljunggren, IFK Helsingborg (4)

60 m inomhus: 7,55
200 m inomhus: 24,34
6:a i SM (100 m), 3:a i sv. innesta­tistik (200 m), lands­lagsrepr.

Närmast (bok­stavs­ordning):
Elin Backman, Emelie Gustafsson, Ellinor Hol­gersson (10), Frida Persson, Ellinor Widh


1. Johan Wissman, IFK Helsingborg (1, 2003)

100 m: 10,45
200 m: 20,50 (inomhus 20,65)
400 m: 45,57
Silver vid IVM, 12:a på världs­ran­kingen (200), 3:a (200 m inne), 10:a (400 m) och 11:a (200 m) i euro­pas­ta­tistiken, SM-​​guld (100, 200 inne o. ute), 1:a sv. sta­tistik (100, 200, 400), Finn­kamps­seger, OS-​​deltagare

2. Linus Thörnblad, IFK Lund (5)

Höjd: 2,27 (inomhus 2,26)
34:a på världs­ran­kingen, 19:e (höjd inne) och 26:a (höjd ute) i euro­pas­ta­tistiken, SM-​​brons, 3:a sv. sta­tistik, lands­lagsrepr., OS-​​deltagare

3. Rizak Dirshe, Malmö AI (4)

800 m: 1.46,39 (inomhus 1.48,56)
46:a på värld­ran­kingen, 26:a (800 m inne) och 30:e (800 m ute) i euro­pas­ta­tistiken, SM-​​guld (800 ute o. inne, stafett) 2.a i sv. sta­tistik, lands­lagsrepr.

4. Philip Nossmy, Malmö AI (3)

110 m häck: 13,53
51:a på världs­ran­kingen, 13:e i euro­pas­ta­tistiken, SM-​​silver (110 m häck), Finn­kamps­seger, 2:a i sv. sta­tistik

5. Erik Wahn, IFK Helsingborg (7)

100 m: 10,50
200 m: 20,80
2 Finn­kamps­segrar, SM-​​silver (200 m), SM-​​brons (100 m), 4:a i sv. sta­tistik (200)

6. Jimisola Laursen, Malmö AI (2)

400 m: 46,00
62:a på världs­ran­kingen, 30:e i euro­pas­ta­tistiken, SM-​​guld (stafett), SM-​​brons (400 m), 2:a i sv. sta­tistik, lands­lagsrepr.

7. Alex­ander Ljunggren, IFK Helsingborg (-)

200 m: 21,18
400 m häck: 50,71
SM-​​guld (400 m häck), ISM-​​brons (200 m). 2:a i sv. sta­tistik (400 m häck), lands­lagsrepr.

8. Jimmy Nordin, Malmö AI (8)

Kula: 19,11
SM-​​guld, 2:a sv. sta­tistik, lands­lagsrepr.

9. Mats Nilsson, Klippans FK (9)

Spjut: 76,07
SM-​​silver, 3:a i sv. sta­tistik, lands­lagsrepr.

10. Jesper Fritz, Malmö AI (-)

Stav: 5,45
98:a på världs­ran­kingen, SM-​​brons, 4:a i sv. sta­tistik, lands­lagsrepr., distrikts­rekord
(JNM19-​​silver, sv. juni­orrek.)

Närmast (bok­stavs­ordning): Martin Hajdu (10), Patrik Lövgren (6), Ahmed Mohamed, Göran Olofsson, Daniel Persson, Per Stran­dquist, Jörgen Zaki


1. Ellinor Stu­hrmann, Malmö AI (1, 2003)

200 m: 23,93
400 m: 52,91 (inomhus 53,60)
78:a på världs­ran­kingen (400 m), SM-​​guld (200 o. stafett), SM-​​silver (400 ute o. inne), 1:a i sv. sta­tistik (400 m), Finn­kamps­seger, distrikts­rekord (400 m)

2. Daniela Lincoln-​​Saavedra, Malmö AI (3)

100 m häck: 14,02
Längd: 6,22
SM-​​guld (längd o. stafett), SM-​​brons (100 m häck), 2:a i sv. sta­tistik (längd), lands­lagsrepr.
(JNM22-​​guld (längd), JNM22-​​silver (100 m häck, JNM22-​​brons (100 m))

3. Malin Svensson, IFK Helsingborg (7)

Tresteg: 12,66
Sjukamp: 5.130
ISM-​​guld (femkamp), SM-​​silver (sjukamp), SM-​​brons (tresteg), 2:a (sjukamp) o. 6:a (tresteg) i sv. sta­tistik, lands­lagsrepr.

4. Jenny Ljunggren, IFK Helsingborg (2)

100 m: 11,91
200 m: 24,34
ISM-​​guld (200 m), 5:a i SM (100 m)
(JNM22-​​guld (100 o. 200))

5. Petro­nella Dahlerus, Malmö AI (-)

100 m: 11,77
200 m: 24,51
SM-​​guld (stafett), ISM-​​silver (200 m), SM-​​brons (100 m), 4:a i ISM (60 m), 5:a i SM (200 m), 4:a i sv. sta­tistik (100 m), lands­lagsrepr.

6. Hanna Karlsson, Malmö AI (4)

1.500 m: 4.24,61
SM-​​silver (1.500 m), 6:a i sv. sta­tistik (1.500), lands­lagsrepr.

7. Tracey Andersson, Hele­ne­holms IF (-)

Slägga: 60,48
Vikt: 15,76 (i)
SM-​​brons (slägga), ISM-​​brons (vikt), 2:a i sv. sta­tistik (slägga), lands­lagsrepr., distrikts­rekord (slägga)
(JNM22-​​guld)

8. Per­nilla Tor­nemark, Malmö AI (-)

200 m: 24,48
Längd: 5,83
SM-​​guld (stafett), SM-​​brons (längd), 4:a i ISM (200 m)

9. Maria Pet­tersson, IFK Helsingborg (5)

Diskus: 52,98
SM-​​brons, 3:a i sv. sta­tistik, lands­lagsrepr.

10. Elinor Hol­gersson, IK Pallas (-)

Spjut: 51,34
4:a i SM, 3:a i sv. sta­tistik, lands­lagsrepr., distrikts­rekord
(JNM22-​​guld)

Närmast (bok­stavs­ordning):
Cat­harina Andersson (8), Kajsa Haglund (6), Karin Jönsson, Anneli Melin (10), Karin Olsson, Sara Strömberg


1. Johan Wissman, IFK Helsingborg

200 m: 20,43
400 m: 45,80
Semi i VM, 29:a på världs­ran­kingen, 10:a i euro­pas­ta­tistiken, sv. rekord (200), 2:a sv. sta­tistik (400), SM-​​guld (200 inom– o. utomhus, 4x100), 2 Finn­kamps­segrar
(JEM22-​​brons)

2. Jimisola Laursen, Malmö AI

400 m: 45,67
31:a på världs­ran­kingen, 15:e i euro­pas­ta­tistiken, 1:a sv. sta­tistik, SM-​​guld (400 inom– o. utomhus, 4x400), lands­lagsrepr.

3. Philip Nossmy, Malmö AI

100 m: 10,58
110 m häck: 13,50
Semi i VM, 32:a på värld­ran­kingen, 8:a i euro­pas­ta­tistiken, 2.a i sv. sta­tistik (110 m häck) och 3:a (100 m), SM-​​silver (inom– o. utomhus), lands­lagsrepr., distrikts­rekord
(JEM22-​​silver)

4. Rizak Dirshe, Malmö AI

800 m: 1.45,45
1.500 m: 3.41,87
Svenskt rekord (800), 15:e i euro­pas­ta­tistiken, 2:a i sv. statistik(1.500), SM-​​guld (4x400), SM-​​silver (800), ISM-​​guld (1.500), lands­lagsrepr.

5. Linus Thörnblad, IFK Lund

Höjd: 2,30
31:a på världs­ran­kingen, 7:a i euro­pas­ta­tistiken, 2:a i sv. sta­tistik, SM-​​brons (inom– o. utomhus), lands­lagsrepr., distrikts­rekord
(JEM19-​​brons)

6. Patrik Lövgren, Malmö AI

60 m: 6,75
100 m: 10,41
1:a i sv. sta­tistik (60 m inomhus, 100 m), ISM-​​guld (60 m), lands­lagsrepr.

7. Erik Wahn, IFK Helsingborg

100 m: 10,66
200 m: 21,02
3:a i sv. sta­tistik (200), SM-​​guld (4x100), SM-silver(100) o. brons(200), lands­lagsrepr.

8. Jimmy Nordin, Malmö AI

Kula: 18,61 (i)
1:a sv. inom­hus­sta­tistik, ISM-​​guld

9. Mats Nilsson, Klippans FK

Spjut: 76,65
2:a i sv. sta­tistik, SM-​​silver, lands­lagsrepr.

10. Martin Hajdu, Malmö AI

400 m: 48,08
6:a i sv. sta­tistik, SM-​​guld (4x400), SM-4:a (400)

Närmast (bok­stavs­ordning): Erik Emilsson, Anders Hansson, Staffan Jönsson, Alex­ander Ljunggren, Pontus Nilsson, Jimmy Palm, Pawel Szczyrba, Jörgen Zaki


1. Ellinor Stu­hrmann, Malmö AI

400 m: 53,21
1:a i sv. sta­tistik (400 m), SM-​​guld på 400 m inom– och utomhus, Finn­kamps­seger, distrikts­rekord

2. Jenny Ljunggren, IFK Helsingborg

200 m: 23,35
2:a i sv. sta­tistik, SM-​​guld, lands­lagsrepr., distrikts­rekord
(JEM19-​​silver)

3. Daniela Lincoln-​​Saavedra, Malmö AI

Längd: 6,45
2:a i sv. sta­tistik, SM-​​guld (längd och stafett), lands­lagsrepr.
(JEM19-​​brons)

4. Hanna Karlsson, Malmö AI

3.000 m: 9.29,46
2:a i sv. sta­tistik, ISM-​​silver (3.000),
SM-​​brons på 1.500 m inne– och utomhus, lands­lagsrepr.

5. Maria Pet­tersson, IFK Helsingborg

Diskus: 53,52
3:a i sv. sta­tistik, SM-​​brons, lands­lagsrepr.

6. Kajsa Haglund, Hele­ne­holms IF

800 m: 2.04,86
1.500 m: 4.18,39
3:a i sv. sta­tistik (800 och 1.500), SM-4:a (800), lands­lagsrepr.

7. Malin Svensson, IFK Helsingborg

Sjukamp: 5.135
2:a i sv. sta­tistik, ISM-​​guld, lands­lagsrepr.

8. Catarina Andersson, Hele­ne­holms IF

Kula: 15,72
Vikt: 15,87 (i)
3:a sv. sta­tistik (kula), ISM-​​silver (vikt), lands­lagsrepr.

9. Cecilia Axelsson, IFK Helsingborg

Höjd: 1,81
4:a i sv. sta­tistik, lands­lagsrepr.

10. Anneli Melin, IFK Helsingborg

400 m häck: 59,88
5:a i sv. sta­tistik, ISM-4:a (400 m), SM-5:a (400 m häck)

Närmast (bok­stavs­ordning):
Tracey Andersson, Karin Jönsson, Mona Jönsson, Karin Olsson, Per­nilla Tor­nemark, Tove Åkerblom


1. Jimisola Laursen, Malmö AI

400 m: 45,59 (i), 46,26
IEM-​​silver, 2:a i euro­pas­ta­tistiken, inomhus, sv. inne­rekord 400 m, 2 SM-​​guld i stafett, lands­lagsrepr.

2. Johan Wissman, IFK Helsingborg

200 m: 20,85 (i), 20,51
400 m: 46,17
Semi i IEM, 10:a i euro­pas­ta­tistiken, inomhus, sv. inne­rekord 200 m, 1:a sve­ri­gesta­tistik 200 o. 400, SM-​​guld inomhus o. utomhus, Finn­kamps­seger

3. Jimmy Nordin, Malmö AI

Kula: 19,87 (i), 20,73
7:a i IEM, 11:a i EM, 10:a i euro­pas­ta­tistiken, SM-​​guld inomhus o. utomhus, lands­lagsrepr.

4. Patrik Lövgren, Malmö AI

60 m: 6,62
100 m: 10,26
6:a i IEM, 5:a i euro­pas­ta­tistiken inomhus, SM-​​guld inomhus o. utomhus, lands­lagsrepr.

5. Rizak Dirshe, Malmö AI

800 m: 1.47,15
Semi i EM, 2:a i sv. sta­tistik, SM-​​guld, Finn­kamps­seger

6. Erik Wahn, IFK Helsingborg

100 m: 10,53
200 m: 21,02
Kvart i EM, 3:a i sv. sta­tistik 100 o. 200, SM-​​guld o. brons, lands­lagsrepr.

7. Jörgen Zaki, Malmö AI

1.500 m: 3.44,32
3:a sv. sta­tistik, ISM-​​guld, SM-​​silver, lands­lagsrepr.

8. Philip Nossmy, Malmö AI

60 m häck: 7,84
110 m häck: 13,61
2:a i sv. sta­tistik (60 m h, 110 m h), SM-​​guld i stafett

9. Anders Hansson, Hele­ne­holms IF

200 m: 21,51 (i), 21,35
4:a i sv. inom­hus­sta­tistik, SM-​​silver, 4:a i ISM, lands­lagsrepr.

10. Linus Thörnblad, IFK Lund

Höjd: 2,19
6:a i sv. sta­tistik, SM-​​silver, 5:a i ISM, lands­lagsrepr.

Närmast (bok­stavs­ordning): Joel Johansson, Linus Malmborg, Ahmed Mohamed, Pontus Nilsson, Pawel Szczyrba


1. Ellinor Stu­hrmann, Malmö AI

400 m: 54,38 (i), 53,43
7:a EM-​​stafett, 3:a i inomhus– och 4:a i utom­hus­sta­tistik, SM-​​silver, ISM-​​brons, lands­lagsrepr.

2. Catarina Andersson, Hele­ne­holms IF

Slägga: 57,96
4:a i sv. sta­tistik, SM-​​silver, lands­lagsrepr.

3. Petro­nella Dahlerus, Malmö AI

60 m: 7,48
200 m: 23,99 (i)
2:a (200 m) o. 3:a (60 m) i sv. innesta­tistik, ISM-​​guld, lands­lagsrepr.

4. Daniela Lincoln-​​Saavedra, Malmö AI

Längd: 6,15 (i)
2:a i sv. innesta­tistik, ISM-​​silver

5. Maria Pet­tersson, IFK Helsingborg

Diskus: 54,14
3:a i sv. sta­tistik, SM-​​brons, lands­lagsrepr.

6. Karin Jönsson, Malmö AI

60 m häck: 8,48
4:a i sv. innesta­tistik, ISM-​​silver

7. Malin Svensson, IFK Helsingborg

Sjukamp: 4.869
6:a i sv. sta­tistik, SM-​​silver, lands­lagsrepr.

8. Hanna Karlsson, Malmö AI

1.500 m: 4.21,49
3:a sv. sta­tistik, lands­lagsrepr.

9. Kajsa Haglund, Hele­ne­holms IF

1.500 m: 4.23,17
8:a i sv. sta­tistik, SM-​​brons

10. Maria Rendin, Malmö AI

Stav: 3,74
6:a i sv. sta­tistik, SM-4:a

Närmast (bok­stavs­ordning):
Cecilia Axelsson, Jenny Ljunggren, Sandra Pode, Per­nilla Tor­nemark, Kaisa Ulfs­dotter

Några i Skånes FIF:s ledning har sam­man­ställt en 10-​​bästa lista för Skånes fri­id­rottare 2001. Andra kommer säkert till andra resultat, men detta är vår lista:

1. Jimisola Laursen, Malmö AI

VM-​​semifinal ute/​inne, rek. 400 m, SM-​​guld 200 (i), Finn­kamps­seger 400

2. Philip Nossmy, Malmö AI

JEM-​​guld, lands­lagsrepr., senior-2:a kort häck

3. Johan Wissman, IFK Helsingborg

JEM-​​silver, SM-​​guld 200, Finn­kamps­seger 200

4. Jimmy Nordin, Malmö AI

4:a JEM22, VM-​​repr., SM-​​guld kula ute/​inne

5. Mia Larsson, IFK Lund

Finn­kamps­seger 10.000, SM-​​medaljer

6. Hanna Karlsson, Malmö AI

6:a JEM22, SM-​​guld terräng, lands­lagsrepr.

7. Rizak Dirshe, Malmö AI

SM-​​guld 800 (i), Finn­kamps­seger 800

8. Kristian Pet­tersson, IFK Helsingborg

SM-​​guld diskus, lands­lagsrepr.

9. Erik Wahn, IFK Helsingborg

Finn­kamps­seger 100, SM-​​medaljer

10. Patrik Lövgren, Malmö AI

SM-​​guld 60 (i)

Närmast: Malin Svensson, Jörgen Zaki,
Catarina Andersson

Våra samarbetspartners

Nordic Sport logga

bingolotto folkspel

levonline