Inom­hus­ka­lender

Lång­loppska­lender

Vete­ran­ka­lender

Från Skånes FIF posted by

Skånska medaljer vid USM15-​​16 2019

USM 15–16 arran­ge­rades i år av Troll­hättans FIK på Eds­borgs IP 9–11 augusti.
Relativt få skånska del­tagare, men antalet medaljer var det bästa sedan 2014.
Det blev totalt 22 skånska medaljer (9 guld, 6 silver, 7 brons) för­delade på 9 för­e­ningar, vilket är ovanligt många.

Vid USM 2018 blev det 19 skånska medaljer (9 guld, 7 silver, 3 brons) för­delade på 5 för­e­ningar.
USM 2017 blev det 23 skånska medaljer (7 guld, 5 silver och 11 brons) för­delade på 6 för­e­ningar.
2016 gick USM i Skåne och då blev det totalt 17 medaljer (6 guld, 8 silver och 3 brons) för­delade på 6 för­e­ningar.
Samma antal blev det 2015 (5 guld, 7 silver och 5 brons) för­delade på 4 för­e­ningar.
2014 blev det lite fler medaljer — 22 medaljer (7 guld, 9 silver och 6 brons) för­delade på 5 för­e­ningar.

Medalj­för­delning mellan skånska för­e­ningar:

Eslövs AI Fri­idrott - 4 guld
Malmö AI
— 2 guld, 2 silver och 2 brons
IS Göta - 1 guld, 1 silver
Åhus FIK
- 1 guld, 1 brons
Höörs IS
- 1 guld
Klippans FK
- 1 silver
Ystads IF Fri­idrott
- 1 silver
Öresund FK
- 1 silver
IFK Lund
— 4 brons

Guld
Max Andersson, Eslövs AI Fri­idrott (P16), spjut 60,95
Edvin Assarsson, Eslövs AI Fri­idrott (P15), 80 m 9,24 och 80 m häck 10,73
Nikki Anderberg, Malmö AI (F16), 100 m 11,97
Rebecka Krüeger, Malmö AI (F16), stav 3,60
Julia Scharnell, Eslövs AI Fri­idrott  (F16), kula 14,67
Thea Löfman, Malmö AI (F16), slägga 59,03
Johanna Hofvendahl, IS Göta (F15), 2.000 m 6.28,19
Tilde Bje­rager, Höörs IS (F15), höjd 1,71
Sydney Kar­ström, Åhus FIK (F15), längd 5,55

Silver
Ida Staafgård, Malmö AI (F16), 200 m 25,91
Milla Svanberg, Malmö AI (F16), 300 m häck 44,31
Johanna Persson, Ystads IF Fri­idrott (F16), höjd 1,65
Emilia Franzén, Klippans FK (F15), 80 m 10,39
Johanna Hofvendahl, IS Göta (F15), 800 m 2.17,35
Tilde Grönwall, Öresund FK (F15), slägga 45,75

Brons
Elias Wennolf, IFK Lund (P16), 100 m ingen tid och 200 m 23,71
Erik Erlandsson, IFK Lund (P15), 300 m 37,56
Joseph Lindvall, Malmö AI (P15), diskus 43,75
Ida Staafgård, Malmö AI (F16), 100 m 12,46
Klara Persson, IFK Lund (F15), 80 m 10,48
Sydney Kar­ström, Åhus FIK (F15), 300 m häck 44,50

1

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Våra samarbetspartners

Nordic Sport logga

bingolotto folkspel

levonline